Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere asociati din SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere asociati din SRL

am urmatoarea problema:
exista 3 asociati, 2 vor sa plece din firma si sa ia cu ei cota-parte din mijloacele fixe ale firmei, cedand in schimb partile sociale celui de-al treilea

care este procedura legala in acest caz?

ce trebuie sa faca ei ca sa iasa legal si fara alte complicatii din firma?
1. Sa respecte prevederile statutare si cele legale in materia societatilor comerciale.
2. Fie se face o divizare a societatii, ceea ce mi se pare mai corect si mai simplu, fie ei cesioneaza partile sociale, primesc pretul acestora si cu valoarea acestui pret cumpara mijloacele fixe dorite, prin doua actiuni distincte, dar simultane intr-o oarecare masura.
intre timp s-a schimbat situatia, numai un asociat vrea sa iasa din firma, insa ceilalti 2 sunt total indiferenti.

asociatul vrea sa-si plateasca toate datoriile fata de firma si sa iasa oricum din firma, deoarece nu exista intelegere intre asociati.

nu are niciun fel de pretentii, nu vrea nimic, decat sa iasa din firma.
Asociatul se poate retrage, conf. art.226 din L31/1990, in cazurile prevazute in actul constitutiv ori cu acordul celorlalti 2 asociati, iar cand nu exiata acordul unanim, asociatul se poate retrage ptr motive temeinice in baza unei hotarari judecatoresti.
Legea reglementeaza deci atat o retragere amiabila, prin conventia asociatilor, cat si una judiciara, conflictuala, supusa aprecierii instantei competente.
Incetarea voluntara a calitatii de asociat se poate realiza
- printr-o declaratie de retragere si modificarea actului constitutiv printr-o hot. AGA
- sau sub forma unei cesiuni a partilor sociale, care oricum va duce la modificarea actului constitutiv.

Exact. Sa aplice art 226 din legea 31/1990. Sa paraseasca societatea in baza unei hotarari judecatoresti.