Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chitanta de mana

buna ziua, as avea o intrebare, daca am impumutat unei persoane o suma de banii si am facut chitanta de mana cu martori, pe cale legala pot sa rezolv ceva? pentru ca nu mai returneaza banii si au trecut 2 ani . multumesc anticipat.
Chitanta de mana este un inscris sub semnatura privata ,adica document ce poarta semnatura partii, intocmit fara interventia unui organ de stat. Singura conditie de valabilitate a unui inscris sub semnatura privata este semnatura partii sau partilor, dupa caz.

Sub aspect probatoriu, cel caruia ii este opus un astfel de inscris are la indemana doua posibilitati: fie sa-l recunoasca, fie sa nege ca scrisul ori semnatura ii apartine. Daca cel caruia ii este opus recunoaste ca inscrisul emana de la el sau este considerat de lege, in anumite situatii, asemeni celui care a recunoscut, atunci inscrisul sub semnatura privata are aceleasi efecte ca un inscris autentic intre partile care l-au subscris, precum si intre cei care le reprezinta drepturile.

Vedeti sa nu treaca 3 ani!
chitanta de mana are data intocmirii in martie 2005 si ca data de returnat banii in noiembrie 2005.
cand sunt valabili cei 3 ani? din martie sau noiembrie? multumesc.
armina_radu, utilizator
Termenul de 3 ani se calculeaza de la data scrisa pe „chitanta’ ca fiind ultima zi de returnare a datoriei (adica, luna noiembrie – termenul se implineste luna viitoare). Chemati persoana in judecata, pt ca data scadentei a trecut... si va trece imediat si termenul in care mai puteti cere banii prin justitie. Bafta!
multumesc frumos pt raspunsuri.