Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari la cotele de intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari la cotele de intretinere

ESTE CORECT SA TI SE PUNA PENALIZARE DE 31,90% LA INTARZIEREA PLATII CHELTUIELILOR DE INTRETINERE ? #-o
Mai documentati-va la administratie cum vi s-au calculat penalizarile si reveniti cu precizari.

Penalizarile se pot calcula cu un coeficient de 0,2% / zi de intaziere la suma afisata si neachitata pentru fiecare luna in parte.
Art 49 L nr 230/2007
Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta,afisata pe lista de plata
Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata,fara ca asuma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat

In calitate de proprietar aveti dreptiul in temeiul art 10 din L nr 230/2007 si art 12 A c si d din HG nr 1588/2007 sa cunoasteti toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si aveti acces la cerere la orice document al acesteia
Aveti dreptul sa formulati contestatie impotriva valoarii impusa in lista de plata a obligatiilor lunare de intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea listei
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda in termen de 7 zile la contestatie
Procentul de penalizare mentionat este abuziv si incalca prevederea legala mentionata
UAN69 a scris:

Este corect sa ti se puna penalizari de 31,90% la intarzierea platii cheltuielilor de intretinere? #-o

Da, penalizarile pot ajunge pana la maxim 100%, adica pot creste pana cand devin egale cu debitul asupra caruia se aplica.
La un pricocent de 0,2%/zi, se ajunge ca in 500 de zile penalizarea sa fie egala cu debitul, cdeea ce insemna ca matematic reprezinta o penalizare de 100%.
La o penalizare de 0.1%/zi, penalizarea ajunge egala cu debitul in 1000 zile.

elga50, moderator
da.... dar asociatia baga valoarea penalizarilor in intretinerea in curs ..... am facut se
sizare la ei si mi au dat copie dupa coeficientul de penalizare de la termoficare si apa de 0,0175%pe zi

Pai da, penalizarea care trebuie calculata lunar, apare pe lista de plata ca o cheltuiala obisnuita, dar pe rubrica separata si este inclusa in totalul lunii - desi altii nu agreaza aceasta metoda - de-altfel corecta. Printr-o simpla scadere, poti afla cat costa de fapt numai intretinerea lunii respective. Insa evidenta sumelor rezultate din penalizari neachitate, apare la rubrica RESTANTE - care pot fi de mai multe feluri (intretinere, penalizari, fond rulment, fond reparatii, etc., total restante), dupa care apare rubrica Total general.
In fine, regulile generale privind penalizarile sunt:
- asociatia trebuie sa aiba un sistem propriu de penalizari si care trebuie foarte bine cunoscut de proprietari;
- pe lista de plata trebuiesc afisate distinct data afisarii, data termenului de plata, data scadenta,
- dupa data scadenta, asociatia calculeaza penalizari dupa formula: suma de plata x nr. de zile de intarzire x procentul aprobat;
- nu se calculeaza penalizari la penalizari.

Nu mai repet ce spunea @adriantot mai sus pentru ca totul este corect, adica asa se procedeaza in practica, insa nu trebuie sa se ajunga la cele 500 sau 100 de zile in care as. prop. sa stea cu degetul in gura...
Cel mai bine ar fi sa nu se ajunga la penalizari!