Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... p-v incheiat de inspector fiscal
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

p-v incheiat de inspector fiscal

Firma controlata de inspector ANAF are obligatia de a semna sau nu procesul verbal de constatare a neregulilor gasite?Cum ar fi de preferat pt a urma calea contestatiei sau chiar a insolventei?
Toate neregulile gasite apartin unei contabilitati defectuoase ,tinuta de un contabil fara angajament.Declaratiile sunt semnate de el,pt restul am probe cu martori, convorbiri telefonice,e-mail si chiar inspectorul fiscal care a efectuat inspectia(a mers la acesta la birou ,cu situatia conturilor cerute si cu acest prilej disculpandu-se si totusi cerandu-i favoruri de a trece cu vederea situatia existenta).
Nu doresc rau nimanui,dar nu stiu cum sa procedez de a iesi din aceasta situatie, fara a intampina/crea greutati .
Totul a plecat de la o solicitare a unui certificat de atestare fiscala (nu exista nimic de plata)si atunci s-a depistat lipsa declaratiei lunii nov 2009,apoi la insp fiscala ......si celelalte ,din care au rezultat sume ce depasesc cu mult capacitatea firmei .
Firma e cu asociat unic,fara "nimic pe ea",fara datorii la banci,doar datorie la un furnizor.
Imi pare nespus de rau pt aceasta situatie,pt ca am muncit ca aceasta firma sa fie "curata",fara datorii.
Un raspuns avizat m-ar ajuta sa stiu cu ce sa incep.Va multumesc.
1. daca nu sunteti de acord cu cele scrise in procesul verbal de constatare/contraventie, ar fi bine sa nu-l semnati
2. ar fi bine sa constestati pv chiar daca veti cere mai tarziu falimentul
3. ar fi bine sa contactati un avocat, v-ar fi de mare ajutor
va dorim succes
Va multumesc.
In primul rand trebuie sa va spun ca responsabilitatea tinerii contabilitatii in conformitate cu prevederile legale apartine Administratorului - Legea contabilitatii nr 82
Nu am inteles care este vina contabilului ??
- ca nu a depus un decont pe luna 11.2009 ? se poate depune cu avertisment sau cu amenda 500 lei daca nu s-a modificat ..
Referitor la contestatia PV - o puteti face dar aveti motive ? sunt neconcordante intre realitate si cele enumerate in PV ?
Pentru deschiderea procedurii de insolventa soc trebuie sa indeplineasca o conditie = soc nu poate face fata creantelor exigibile cu sumele de bani disponibile
Firma a luat amenzi in repetate randuri ,cauza fiind nedepunerea declaratiilor in timp util si nu numai:
-declaratii privind obligatii la bugetul statului( 3 avertismente );
-declararea eronata ca platitoare de tva,cu un decalaj de 3luni;
-nedepunere vector pt ca soc a fost declarata platitoare de tva in dec 2010si sumele declarate la sf anului s-au extrapolat ,din oficiu si astfel stabilindu-se o cifra de afaceri de 450mii lei(cifra afac/an era max de 220mii lei) - amenda 500lei/48h;
-nedepunere bilant iun 2011,in termen -amenda 300lei;
fac precizarea ca pe 7 iul 2011,deoarece a aparut obligativitatea certif de semn electronica si ea nu vroia cu niciun pret sa-si asume cele raportate,am instiintat-o ca voi renunta la serviciile ei incepand cu luna iun 2011,drept pt care a fost de acord verbal,pt ca in fapt ,toate actele contabile a soc ,pe toata perioada sept.2008-mai.2011,au ramas la ea,pe motivul ca era cu casa in reparatie si nu poate sa mi le inapoieze decat cand o incepe frigul,adica in nov 2011.La sugestia ei,bilantul a fost lasat pe seama sa si rezultatul s-a vazut.
-uitare inchidere cont card,printr-un act contabil-suma gasita descoperita 23000lei, considerandu-se dividente pt care s-a aplicat impozit 16%;
-neconcordanta declaratiilor ,cu statele de plata -s-au platit in plus cca 1100lei,pt aceasta suma facand o contare care nu a permis recuperarea ei;
-necompletarea reg inventar - amenda 500lei;
-nu stiu daca trebuie sa mai continui....

Posibilitatea contestatiei este nula,deaorece situatia e reala.

Ce stiu eu,este ca, legal ar trebui sa fie si moral si invers.Am avut angajamente cu avocati si nu stiu ca macar unul sa-mi fi eliberat chitante pt onorariu,asta nu a insemnat ca a fost ilegal ,deodata ce s-a consemnat numele acestuia ,ca reprezentant al apararii.Asa si aici in situatia prezentata,numele este al administr. dar semnatura este a ei.
Ce sa inteleg?....ca atunci cand soliciti sume pt serviciile prestate fara acoperire se cheama escrocherie sau cersetorie sau ce?....

Sa stiti ca la mine partea morala functioneaza si nu sunt in cautarea unui tap ispasitor,ci a caii de a iesi din acest mare rahat,in care am intrat nu din cauza mea.....

Va multumesc pt timpul pe care-l veti acorda acestui comentariu.

kutuabe, utilizator