Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venituri avute in vedere pentru indemnizatia CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venituri avute in vedere pentru indemnizatia CCC

sunt o viitoare mamica ,voi naste la inceputul luni august .vreau sa stiu daca se iau in considerare si alte venituri decat cele din salariu de baza(in 2011 am avut si 2 contracte de prestari serviicii si stiu ca se retinea niste bani din totalul contractului,ex contractu a fost de 2200 lei pe luna si primeam 1600 lei )cu ce data trebuie sa-mi pregatesc adeverintele de venit cu 01.09.2011?
multumesc

Interventie moderator:
:rtfm:
marinus_tl:

1. Pentru intrebari pe aceeasi problema nu trebuie sa deschideti topicuri noi.
2. Intrati tot mpe topicul initial si folositi butonul "raspunde".
3. Numai asa veti avea continuitate in raspunsuri iar noi vom intelege ce doriti.

marinus_tl a scris:

daca angajatorul are datorii nu a platit cei 0.85% pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului -pe stat figureaza aceata retinere . pot sa o platesc eu ?

1. - In calculul indemnizatiei pentru CCC se iau toate veniturile profesionale net impozabile.
- Veniturile din prestari servicii sunt venituri profesionale.

2. - Adeverintele le pregatiti din timp, adica imediat dupa nasterea copilului.
- Luati de la Primarie formularele tip si le dati fiecatui angajator al dvs. sa le completeze cu veniturile nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.

3. Neplata contributiilor de catre angajator nu va afecteaza la a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane