avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venituri avute in vedere pentru indemnizatia CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venituri avute in vedere pentru indemnizatia CCC

sunt o viitoare mamica ,voi naste la inceputul luni august .vreau sa stiu daca se iau in considerare si alte venituri decat cele din salariu de baza(in 2011 am avut si 2 contracte de prestari serviicii si stiu ca se retinea niste bani din totalul contractului,ex contractu a fost de 2200 lei pe luna si primeam 1600 lei )cu ce data trebuie sa-mi pregatesc adeverintele de venit cu 01.09.2011?
multumesc




Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:46, 19 Ianuarie 2012
Interventie moderator:
:rtfm:
marinus_tl:

1. Pentru intrebari pe aceeasi problema nu trebuie sa deschideti topicuri noi.
2. Intrati tot mpe topicul initial si folositi butonul "raspunde".
3. Numai asa veti avea continuitate in raspunsuri iar noi vom intelege ce doriti.


marinus_tl a scris:

daca angajatorul are datorii nu a platit cei 0.85% pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului -pe stat figureaza aceata retinere . pot sa o platesc eu ?


1. - In calculul indemnizatiei pentru CCC se iau toate veniturile profesionale net impozabile.
- Veniturile din prestari servicii sunt venituri profesionale.

2. - Adeverintele le pregatiti din timp, adica imediat dupa nasterea copilului.
- Luati de la Primarie formularele tip si le dati fiecatui angajator al dvs. sa le completeze cu veniturile nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.

3. Neplata contributiilor de catre angajator nu va afecteaza la a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul media veniturilor pentru indemnizatie copil ionelenasorina ionelenasorina Buna ziua, in luna noiembrie voi naste, si conform noii ordonante ca tatal trebuie sa stea cel putin o luna acasa, el va lua 75% din media veniturilor ... (vezi toată discuția)
Venituri suplimentare pentru indemnizatie crestere copil gabytoma gabytoma Sunt angajata la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata....imi doresc sa mai fac un copil. Intrebarea mea este:daca in afara de salariu mai ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil ramandra ramandra Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: in 08.08.2013 am nascut si acum cateva zile mi-a venit decizia pt indemnizatie copil 950 lei . eu am avut 2 locuri ... (vezi toată discuția)