Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete de masa si tichete cadou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete de masa si tichete cadou

Buna ziua,
va rog sa spuneti care mai este regimul fiscal la tichetele de masa si cele cadou (impozit pe venit, contributii sociale) si baza legala. Imi sunt necesare la salarizare incepand cu luna aceasta.
va multumesc anticipat,
La tichetele de masa si cadou nu se aplica contributiile sociale ci se aplica doar impozit pe venitul salarial, vezi art.55 cod fiscal,Tichetele cadou nu se cuprind în baza lunară de calcul a contribuţiilor sociale obligatorii potrivit art. 296 indice 15 lit. o) din Codul Fiscal
multumesc,