Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare tichete cadou

Primesc ca sc tichete cadou de la alta sc . in cadrul unei campanii de marketing, intrebarea este : trebuie sa platesc impozit pe venit salarial in momentul predarii catre salariati?contributii sociale nu se platesc.
Buna seara,

Tichetele cadou reprezinta potrivit art.55, alineatul 4, litera , avantaje de natura salariala si se tratateaza ca orice venit de aceasta natura, find impozitate prin retinere la sursa. Impozitul datorat se vireaza la acelasi termen la care platiti impozitul pentru toate veniturile de natura salariala.

Potrivit art.296^15 litera o din CF, nu se cuprind în baza lunară a contribuţiilor sociale obligatorii tichetele de masă, tichetele de vacanţă, tichetele cadou şi tichetele de creşă, acordate potrivit legii.

Numai bine