Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte pierdute in Germania - pot intra in tara?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte pierdute in Germania - pot intra in tara?

am pierdut cartea mea de indentitate si pesaportul fiului meu in germania cind veneam de la aeroport.fiul meu este la scoala in germenia si treb sa merg in tara pentru a face ACTE FIULUI MEU .CE TREB SA FAC ?DAC MERG DIRECT LA FRONTIERA FARA A MAI TRECE PE LA CONSULAT?
Solicitati Consulatului Romaniei in Germania eliberarea a doua titluri de calatorie care sunt valabile doar pentru intoarcerea in Romania.
Consulatul se afla la sute de km.
gi-jane2, moderator
Romania este mai departe.
ok .oricum treb sa merg in tara.intrebarea mea este ce prb pot intilnii in punctul vamal la intrarea in tara,daca nu scot acea foaie consulara pentru caretreb sa bat sute de km si sa platesc o groaza de taxa.mentionez ca eu detin un pasaport valabil iar copilul are certificatul de nastere.ms.
gi-jane2, moderator
Daca detineti un pasaport valabil ,iar copilul detine certificat de nastere va puteti intoarce in Romania fara nici o problema,fara sa mai contactati consulatul.
andymaurul, utilizator