Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pierdere pasapoarte&certificate de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pierdere pasapoarte&certificate de nastere

Buna ziua, sunt in Germania de 5 ani , iar acum 2 luni mi-am schimbat domiciliul.

In urma schimbarii lui , am pierdut pasapoartele , cat si certificatele de nastere ale copiilor.

Am constatat pierderea lor , deoarece sambata urma sa plec in Romania.

Cum pot intra in Romania ? Ma voi putea intoarce inapoi in Germania ?

Va multumesc! URGENT!
Va trebui sa va adresati celui mai apropiat Consulat sau Ambasada a Romaniei.
Ei va vor indruma.
In Romania veniti cu titlu / titluri de calatorie de la consulat insa de iesit va fi greu pentru ca aveti nevoie de pasaport / pasapoarte.

Daca dati mai multe detalii poate primiti mai multe sfaturi. Aveati pasaport / pasapoarte CRDS, ale cui le-ati pierdut - si ale copiilor si al dvs., vreti sa veniti singur/a in Romania sau cu sotul/sotia si copiii?
In cele din urma am rezolvat problema.

Am sunat la politia de frontiera si mi-au spus ca pot intra in tara cu actele pe care le detin.

Iar ca sa pot iesi inapoi , voi face toate pasapoartele/certificatele de nastere necesare.

Va multumesc pentru raspunsuri!
Aveti grija ca daca veniti cu copii fara sotul dvs. aveti nevoie de acordul acestuia pentru a putea iesii cu minorii din tara.