avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pierdere pasapoarte&certificate de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pierdere pasapoarte&certificate de nastere

Buna ziua, sunt in Germania de 5 ani , iar acum 2 luni mi-am schimbat domiciliul.

In urma schimbarii lui , am pierdut pasapoartele , cat si certificatele de nastere ale copiilor.

Am constatat pierderea lor , deoarece sambata urma sa plec in Romania.

Cum pot intra in Romania ? Ma voi putea intoarce inapoi in Germania ?

Va multumesc! URGENT!
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 20:36, 30 August 2015
Va trebui sa va adresati celui mai apropiat Consulat sau Ambasada a Romaniei.
Ei va vor indruma.
In Romania veniti cu titlu / titluri de calatorie de la consulat insa de iesit va fi greu pentru ca aveti nevoie de pasaport / pasapoarte.

Daca dati mai multe detalii poate primiti mai multe sfaturi. Aveati pasaport / pasapoarte CRDS, ale cui le-ati pierdut - si ale copiilor si al dvs., vreti sa veniti singur/a in Romania sau cu sotul/sotia si copiii?
In cele din urma am rezolvat problema.

Am sunat la politia de frontiera si mi-au spus ca pot intra in tara cu actele pe care le detin.

Iar ca sa pot iesi inapoi , voi face toate pasapoartele/certificatele de nastere necesare.

Va multumesc pentru raspunsuri!
Aveti grija ca daca veniti cu copii fara sotul dvs. aveti nevoie de acordul acestuia pentru a putea iesii cu minorii din tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte pierdute in germania - pot intra in tara? chipucnicolae chipucnicolae am pierdut cartea mea de indentitate si pesaportul fiului meu in germania cind veneam de la aeroport.fiul meu este la scoala in germenia si treb sa merg in ... (vezi toată discuția)
Utilizarea certificatului de nastere romanesc la copii pentru intrarea in romania Corina Zupcu Corina Zupcu Sunt cetatean roman,locuiesc in Oman am 2 copii minori detin certificate de nastere romanesti si pasapoarte omaneze,as putea intra in romania doar pe baza ... (vezi toată discuția)
Pasaport expirat la intrarea in tara rednet rednet Buna ziua! As dori sa intreb pe cine imi poate raspunde la urmatoarea situatie: vrem sa iesim din tara (pt vreo 3 sapt) in scop turistic cu cei 2 copii al ... (vezi toată discuția)