Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte pierdute in Germania - pot intra in tara?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte pierdute in Germania - pot intra in tara?

am pierdut cartea mea de indentitate si pesaportul fiului meu in germania cind veneam de la aeroport.fiul meu este la scoala in germenia si treb sa merg in tara pentru a face ACTE FIULUI MEU .CE TREB SA FAC ?DAC MERG DIRECT LA FRONTIERA FARA A MAI TRECE PE LA CONSULAT?
Din cate inteleg nu aveti acte de identitate, deci daca va prezentati la frontiera e clar ca nu veti trece. Mergeti la ambasada sau consulat, ce aveti mai aproape si solicitati eliberarea de titluri de calatorie.
acropole, nu este adevarat.
Sunt cetateni romani, nu li se poate interzice intrarea in tara. Atata doar ca vor fi verificati prin mijloace specifice, ceea ce ii va intarzia mai mult sau mai putin.
eu nam detinut si ci si pasaport valabil din care am pierdut doar ci.fiului meu,care mai detine doar un certificat de nastere ce i se poate impune ?o amenda sau ce?sau......?
Nu poate fi amendat de politistii de frontiera pentru ca nu are act de identitate, nu au aceasta competenta - in Romania va intra in mod sigur fara amenda si fara pasaport. Pe baza declaratiilor lui (sau ale dvs., daca este minor) si a certificatului de nastere va fi verificat si dupa aceea veti pleca linsititi.

Problema care ar putea interveni a fost semnalata de un utilizator al forumului: la granita dintre Ungaria si Romania a fost ''amendat'' de politistii de frontiera unguri cu o suma de bani.
Nu va poate spune nimeni cu certitudine Veniti fara titlu de calatorie pentru baiat ca nu veti avea nicio problema, pentru ca nu iesiti din Germania si intrati in Romania, veti mai trece pe la niste puncte de frontiera.

Sfatul corect este: titlu de calatorie.

ms mult!este cel mai competent sfat primit.inca odata multumesc!