avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Greva Japoneza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Greva Japoneza

Buna ziua,

Lucrez intr-un ONG cu un numar de 6 angajati. As vrea sa imi spuneti care sunt reglementarile legale privind greva japoneza. Exista anumite formalitati care trebuiesc indeplinite? Si daca da, care sunt acelea.

Va multumesc anticipat pentru ajutor,
Nicoleta
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:33, 25 Octombrie 2008
Pentru a fi considerata legala orice grevqa trebuie anuntata angajatorului cu cel putin 48 de ore inainte, chiar si greva japoneza care nu presupune intreruperea activitatii ci continuare ei numai ca salariati poata anumite insemne( de regula banderole albe) pentru a marca aceasta forma de protest.
Nkl a scris:

Buna ziua,

Lucrez intr-un ONG cu un numar de 6 angajati. As vrea sa imi spuneti care sunt reglementarile legale privind greva japoneza. Exista anumite formalitati care trebuiesc indeplinite? Si daca da, care sunt acelea.

Va multumesc anticipat pentru ajutor,
Nicoleta




Greva este o acţiune de protest extremă a salariaţilor dintr-o organizaţie economică sau dintr-o instituţie, manifestată, în principal, prin încetarea activităţii. Greva este organizată, în general, de sindicatul salariaţilor, dar poate fi şi spontană.
Greva generală îi cuprinde pe toţi salariaţii dintr-un sector economic, sau dintr-o structură administrativă teritorială (ţară, provincie, etc.).
Greva de tip japonez se manifestă doar prin avertizarea patronatului (de exemplu prin banderole albe), dar munca nu este oprită.
Greva de avertizare are o durată limitată, în general la două ore şi precede o grevă declanşată pentru o perioadă nedeterminată.

Vedeti art.40 si urm. din Legea nr.168/1999 privind solutionarea conflictelor de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Greva si salariul w0lfshad3 w0lfshad3 Daca esti profesor si refuzi sa semnezi greva primesti salariul? (vezi toată discuția)
Asistenta la comisia de cercetare disciplinara masayoshi masayoshi Am fost convocat in fata comisiei de cercetare disciplinara pentru ca nu m-am prezentat la sedinta cand de fapt m-am prezentat si pentru ca manifest un ... (vezi toată discuția)
Greva badeaminel badeaminel Buna ziua , As dori sa stiu daca putem declansa Greva Generala avand CCM la nivel de unitate pentru neplata salarilor ,mentionez ca am avut o greva spontana de ... (vezi toată discuția)