Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturi necuvenite urmare erorii de calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturi necuvenite urmare erorii de calcul pensie

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie :
- acum 2 ani si jumatate cu ocazia iesirii la pensie mi s-a calculat o pensie de ( sa zicem ! ) 2000 ron, pentru care am primit cuvenita decizie de la Casa de pensii a judetului X;
- pensia mi-a fost calculata exclusiv pe baza datelor din declaratiile furnizate de angajatori;
- dupa 2 ani m-am mutat in alt judet, Y, astfel ca dosarul de pensie a fost transferat si reverificat de Casa de Pensii a noului judet de domiciliu . Urmare acestui fapt am primit decizia de pensie recalculata de ( la fel, sa zicem ! ) 1500 ron. Motivul reducerii pensiei :eroare de calcul a Casei de pensii din judetul X;
- am inteles ca drepturile necuvenite incasate in plus pe o perioada de aproape 2 ani si jumatate mi se vor retine din noua pensie calculata , respectiv din cea de 1500 ron.

Intrebari :
- care este cota minima/maxima ce mi se va aplica lunar, ca retinere din pensie pentru recuperarea acestor drepturi necuvenite ?

- recuperarea drepturilor necuvenite incasate se realizeaza in totalitate doar de la mine chiar daca eu practic nu am nicio vina si acestea sunt urmare unei erori de calcul din partea Casei de Pensii a judetului X ? Nu exista macar un fel de raspundere solidara cu Casa de Pensii care a gresit ?

Multumesc pentru timpul acordat.

PTudor a scris:
Intrebari :
- care este cota minima/maxima ce mi se va aplica lunar, ca retinere din pensie pentru recuperarea acestor drepturi necuvenite ?

Vi se va retine, lunar, o treime din pensie (art. 409, alin. 1 Cod procedura civila).

PTudor a scris:
- recuperarea drepturilor necuvenite incasate se realizeaza in totalitate doar de la mine chiar daca eu practic nu am nicio vina si acestea sunt urmare unei erori de calcul din partea Casei de Pensii a judetului X ? Nu exista macar un fel de raspundere solidara cu Casa de Pensii care a gresit ?

Drepturile incasate necuvenit se recupereaza in totalitate de la dvs. intrucat aceste drepturi v-au fost platite dvs. In privinta angajatilor casei de pensii care au semnat pe decizie la "intocmit" si "verificat", puteti sa faceti sesizare la casa de pensii si sa solicitati sanctionarea acestora. O eventuala solicitare de sanctionare a directorului casei de pensii, care a semnat si el decizia, o adresati Casei Nationale de Pensii Publice (sau direct PDL-ului :D).
Gabriela Pintea, Consilier juridic