Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere impotriva NUP
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere impotriva NUP

Propietarul la care am locuit cu chirie mi-a facut plangere penala dupa ce am plecat pt furt, inselaciune si distrugere.

Am primit NUP si acum el a atacat NUP in instanta. In plangerea catre instanta el zice ca procurorul nu a tinut cont de actele depuse la dosar si anume,

2 procese verbale, 1 cand m-am mutat si unu cand am plecat - nu stiu de unde au aparut pt ca eu nu am semnat nici un proces verbal..mai ales la plecare cand ne-am cam certat...Cearta a pornit de la faptul ca nu l-am anuntat cu 2 luni inainte si el vroia sa ii platesc pe 2 luni.

si chitante cu plata intretinerii si curentului - pe care zice el ca trebuia sa o platesc eu... ceea ce nu e adevarat pt ca eu aveam la el garantie + i-am mai dat 250 lei ca sa acopar costul chitantul - lucru de care el nu zice nimic.

Va rog o parere, cam ce sanse sunt ca judecatorul sa ii aprobe plangerea?

Sunt la al 2-lea termen, am angajat un avocat, (care a intarziat si lipst de la termen, la rugat pe judecator sa mai deschida odata dosarul dar nu sa putut) si nu mi-a zis cam cum ar sta treaba si cam sanse sunt.
Este greu de avut o parere avizata in lipsa cunoasterii actelor si lucrarilor dosarului.
A face astfel de "pronosticuri" insemana lipsa de profesionalism sau mai mult decat atat , este ca si cum v-as intreba pe dvs ce face acum "unchiul meu din Grecia".
Pe de alta parte, fostul dvs . proprietar si-a exercitat dreptul legal de ataca solutia procurorului.
Daca exista acte false la dosar aveti posibilitatea sa formulati plangere penala pentru fals in uz de fals impotriva persoanei care le-a folosit
In cele mai multe cazuri cand procurorul da NUP, iar prim-procurorul mentine NUP-ul si in instanta se intampla cam la fel. Slabe sanse ca instanta sa trimita cauza la procuror, dar nu este exclus.
r.gabi a scris:

Este greu de avut o parere avizata in lipsa cunoasterii actelor si lucrarilor dosarului.
A face astfel de "pronosticuri" insemana lipsa de profesionalism sau mai mult decat atat , este ca si cum v-as intreba pe dvs ce face acum "unchiul meu din Grecia".
Pe de alta parte, fostul dvs . proprietar si-a exercitat dreptul legal de ataca solutia procurorului.
Daca exista acte false la dosar aveti posibilitatea sa formulati plangere penala pentru fals in uz de fals impotriva persoanei care le-a folosit

am studiat dosarul iar in dosarul de plangere catre instanta exista doar plangerea lui si rezolutia procurorului..iar pana acum sa dat un termen pt citatrea petentului si apoi iar sa amanat.

Chitantele si procesul verbal sunt in dosarul penal si cam astea sunt toate actele. Sa presupunem ca procesele ar fi bune e de ajuns pt o condmanare? Ce face el e mai mult o incercare de a optine bani la urma zice ca vrea o intelegere amiabila..si ca isi poate retrage plangerea..dar eu chiar nu am furat sau distrus nimic.

Si unchiul dumneavostra din Grecia proabil ca nu face prea bine avand in vedere posibilitatea falimentlui si grevele dese. Eu inteleg ca e greu de zis dar ce am zis e cam tot dosarul..mai sunt unele acuzatii fara nici un fundament, cum ca eu nu am vurut dialogul...cu el, cam am avut comportament antisocial..minciuni.

Eu vreau un sfat daca se poate...nu ma astept sa imi ziceti ce o sa se intample sigur.
spike00spiegel, utilizator
olimpia_ilie a scris:

In cele mai multe cazuri cand procurorul da NUP, iar prim-procurorul mentine NUP-ul si in instanta se intampla cam la fel. Slabe sanse ca instanta sa trimita cauza la procuror, dar nu este exclus.

Multumesc..Rezolutia era semnata si de un prim procuror dar eu nu am primit nimic cum ca ar fi fost o plangere impotriva NUP-up..si ca sa mentinut NUP-ul
In astfel de cazuri nu se pot da soluti si pareri pertinente numai stand la discutie pe un forum fara a fi consultate actele din dosar de un specialist in domeniu.

Eu am o alta intrebare (spre deosebire de colegul meu care va intreaba de unchiul lui din Grecia) : atunci cand aveti probleme de sanatate, banuiesc ca va duceti la doctor, faceti niste analize si, doctorul citind analizele va poate spune diagnosticul.

Asa si aici: ceea ce povestiti dvs. ca exista in dosar este una, iar actele vazute de un specialist in domeniu cu siguranta vor forma o alta parere.

Un ochi format vede intotdeauna altceva decat vedeti dvs.

In plus, mai sunt si aspecte de procedura pe care dvs, daca nu aveti cunostinte juridice, e greu sa le depistati.