Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

Buna ziua.Am un camion iveco,inmatriculat in 02. 02. 2007.Daca il vand , cumparatorul trebuie sa ma i plateasca taxa de inmatriculare?In 2006 am adus o din Germania , si in 02. 02 2007 am inmatriculat o. Dupa un timp am primit o parte din bani inapoi. deci, daca vand Iveco ,cumparatorul mai plateste taxa?.multumesc
grideanadriana a scris:

.Dupa un timp am primit o parte din bani inapoi.

Concret contravaloarea carei sume achitate ati primit-o inapoi?

ynocentta, utilizator
DECI , NU STIU CAT AM MAI PRIMIT INAPOI.LEGEA SPUNE CA ,MASINILE INMATRICULATE DUPA 01. 01. 2007 NU MAI PLATESC TAXA(PENTRU CA EI DEJA AU PLATIT O ,ATUNCI CAND AU INMATRICULAT O PENTRU PRIMA DATA IN TARA, CHIAR DACA SI AU PRIMIT UN CUANTUM INAPOI.NU ARE LEGATURA UNA CU ALTA. MA GANDEAM CA A TI CITIT IN LEGE SI SE SPECIFICA ACOLO CA:SI CEI CARE AU PLATIT O , DUPA 01. 01 2007 SI AU PRIMIT O SUMA INAPOI, ACEIA PLATESC TAXA , SAU JUMATATE SAU........MULTUMESC
AM PLATIT TAXA 98.000.000LEI SI AM PRIMIT INAPOI 50.000.000 LEI.CARE E FAZA CU CAT AM DAT SI CAT AM PRIMIT?NU CONTEAZA CA S A PLATIT TAXA?ADICA , NU REZULTA CA S A PLATIT ODATA ACEA TAXA?
DECI AM GASIT ACTELE:AM PLATIT TAXA 96.000.000 LEI SI MI AU DAT INAPOI 27.000.000.