Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto 2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto 2012

In anul 2008 luna Noiembrie am cumparat o masina second din Germania pe care am inmatriculato si am platit taxa in suma de 1000 euro pe care ulterior am recuperat-o, acum as vrea sa stiu daca vind masina cumparatorul va plati taxa din nou?
Da,cumparatorul va platii taxa
AI RECUPERAT O PE TOATA?TOATA TAXA ?SAU DOAR O PARTE?PRINTR UN PROCES(SENTINTA)?CUM AI PUTUT SA O RECUPEREZI PE TOATA?SI EU AM CUMPARAT UN IVECO DIN GERMANIA SI L AM INMATRICULAT IN FEBRUARIE 2007 SI AM PLATIT TAXA.MAI TARZIU MI AM RECUPERAT O PARTE DIN BANI(NU TOTI) ,UN PROCENT. INTREBAREA MEA ESTE LA FEL, DACA O VAND , CUMPARATORUL MAI PLATESTE TAXA?NU A PLATIT O ODATA?NU AM INMATRICULAT O INAINTE DE 01. 01 2007?NU ASA SCRIE LEGEA?POATE IMI PUTETI SPUNE UNDE SCRIE IN NOUA LEGE ACEST LUCRU, VA MULTUMESC.
Noua lege spune la art. 4 alin 2: " (2) Obligaţia de plată a taxei intervine şi cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui autovehicul rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule şi care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării"
De aici inteleg eu ca nu mai trebuie platit o data la revanzare deoarece s-a mai platit o data.
Am platit un avocat care a intentat proces statului in prima instanta am pierdut apoi la recurs am cistgat si mi-am luat banii eu platisem taxa in valoare de 3800 ron si m-i sau restituit inapoi 4700 ron inclusiv dobinzi la banii platiti de aici am platit avocatul 650 ron si restul i-am cheltuit eu.
si se pare ca nu o mai plateste nici cumparatorul deoarece vor sa o amine!!!!!!!!!!!!