Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate inscriere dupa leasing
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

inscriere dupa leasing

La inscrierea unui automobil, dupa incetarea leasingului ce trebuie sa fac. Va rog daca stie cineva pasii ce trebuie urmati.
Va multumesc anticipat!
Eu, dupa plata ultimei rate, am obtinut de la firma de leasing documente si-al doilea rand de chei. M-am prezentat la RAR unde am facut verificarea, am platit taxe... Cam atat imi amintesc. Speram sa completeze altii care-au trecut prin aceasta.
Practic firma de leasing mi-a spus ce sa fac, unde sa merg..., ei m-au indrumat.
Adriantot, moderator
Buna seara,
O sa incerc sa va impartasesc din ceea ce stiu, din experienta :)
Persoana (fizica sau juridica) care a dobandit dreptul de proprietate al autovehiculului (la finalizarea leasing-ului primiti si dreptul de proprietate, il aveati pe cel de utilizare), trebuie sa-si declare bunul dobandit la directia/serviciul impozite si taxe al unitatii administrativ teritoriale locale. Cu documentele primite de la firma de leasing (CI, factura finala/factura reziduala, certificatul de atestare fiscala, fisa de inmatriculare auto - daca sunteti PJ, va recomand sa aveti si stampila firmei la dv, sunt cateva detalii diferite in acest caz.) mergeti la DITL si veti fi indrumat ce aveti de facut. Dupa primirea deciziei de impunere, urmatorii pasi pe care ar trebui sa-i parcurgeti sunt, usor diferiti, in functie de ce doriti sa faceti, inmatriculare, vanzare...
Va doresc o seara placuta!