Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura proforma intracomunitara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura proforma intracomunitara

As vrea sa stiu daca, o factura proforma intracomunitara de achitare a unui avans pentru un utilaj, se declara in declaratia 390?Precizez ca este factura proforma nu invoce.Pe factura proforma este inregistrata toata valoarea utilajului, dar de achitat s-a achitat doar un avans de 20% pentru care nu exista factura.
Proforma nu se declara in 390.
Pina in 15 luna urmatoare platii, daca nu sinteti in posesia facturii finale sau de avans, trebuie sa faceti autofactura pt aceasta plata cf art 156.3. Aceasta se declara in 390 depus pt luna urmatoare platii, cea in care intervine exigibilitatea cf art 135 (dar numai daca nu sinteti in posesia fact de avans sau a celei finale).