Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare

Evacuarea unei persoane din apartament,ce a fost tolerata, si nu doreste sa plece, pe ce articol se bazeaza ? Care este legea?
Stimată doamnă.

Pentru faptele petrecute sub imperiul vechiului Cod Civil, temeiul de drept invocat, în general, pentru acțiunea în evacuare, este dat de art. 1410 şi urm. din acest Cod.

Totuși, eu nu pot garanta, fără un studiu aprofundat al speței dvs, că acesta este un temei de drept adecvat situației.

Cu stimă.
este vorba de fostul sot neproprietar