Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in evacuare

Ma puteti ajuta si pe mine cu temeiul de drept pentru actiunea in evacuare?
O pot face pe calea ordonantei presedintiale?

Trei persoane ocupa abuziv un imobil. Nu au contract de inchiriere nici cu actualul proprietar nici cu fostul proprietar.

Fostul proprietar a imprumutat niste bani de la aceste persoane, au incheiat un act de imprumut la notariat acum 10 ani (un act simplu de imprumut, fara garantii...ipoteci,..cu specificatia ca se pot indrepta impotriva imprumutatului pe orice cale)dar nu le-a facut contract de inchiriere sa stea in apartament ci i-a lasat sa stea acolo asa, doar in baza unui acord verbal.
Exact in ziua in care fostul proprietar a facut acel act de imprumut, a facut si acest contract de vanzare-cumparare cu noul proprietar.

Intre timp, noul proprietar a ipotecat apartamentul, a ridicat ipoteca iar acum vrea sa intre in apartament, dar cei care locuiesc acolo refuza sa iasa, invocand faptul ca ei inca nu si-au recuperat banii care i-au dat cu imprumut fostului proprietar.

Acum doua zile noul proprietar i-a notificat prin executor ca el este noul proprietar si ca ii someaza sa paraseasca imobilul in termen de 30 de zile, daca nu urmand sa le faca plangere penala pentru tulburare de posesie.

Cum trebuie procedat pentru a-i scoate din apartament ?

Multumesc.:coffee:
Puteti incerca si pe cale de ordonanta presedintiala evacuarea pt ca pe fond poate dura mult timp procesul de evacuare.
E posibil sa ajungeti la evacuare prin executor judecatoresc.Pana atunci o sa aveti nevoie de un avocat.
Politia nu va poate ajuta.

avocat Claudiu Lascoschi
Multumesc.

1. Deci fac pe OP cerere de evacuare si pe fond tot cerere de evacuare? Ma poti lumina putin, fiindca chiar asta nu inteleg!
2. Daca noul proprietar i-a notificat pe cei care ocupa abuziv apartamentul, ca el este noul proprietar, daca acestia vor refuza sa iasa in cele 30 de zile acordante, nu sunt intrunite elementele constitutive pt. tulburarea de posesie?

Inca odata multumesc.
mihnea58 a scris:

Ma puteti ajuta si pe mine cu temeiul de drept pentru actiunea in evacuare?
O pot face pe calea ordonantei presedintiale?

Trei persoane ocupa abuziv un imobil. Nu au contract de inchiriere nici cu actualul proprietar nici cu fostul proprietar.

Fostul proprietar a imprumutat niste bani de la aceste persoane, au incheiat un act de imprumut la notariat acum 10 ani .............. i-a lasat sa stea acolo asa, doar in baza unui acord verbal.

Exact in ziua in care fostul proprietar a facut acel act de imprumut, a facut si acest contract de vanzare-cumparare cu noul proprietar.

Acum doua zile noul proprietar i-a notificat prin executor ca el este noul proprietar si ca ii someaza sa paraseasca imobilul in termen de 30 de zile, daca nu urmand sa le faca plangere penala pentru tulburare de posesie.

Am inteles eu bine? Domnii acestia stau acolo de 10 ani?
Pai daca ea asa si daca de-abia acum 2 zile noul proprietar s-a gandit sa-i notifice cum Dumnezeu ar putea sa justifice urgenta (una din conditiile de admisibilitate ale ordonantei presedintiale). Adica 10 ani nu fuse nici o urgenta, dar io-te ca de alataieri deveni al naibi de urgent...:O :hm:

Da, cu urgenta pare sa fie o problema serioasa.:hm:
Are dreptate Nico.

Nici cu plangerea penala nu veti face nimic, dar puteti incerca.
Poate se sperie si pleaca.

avocat Claudiu Lascoschi
Apartamentul a fost ipotecat.
Noul proprietar abia a ridicat ipoteca.

In afara de ironii, ceva cocret legata de speta stiti sa spuneti (evident daca doriti, ca nimeni nu este obligat sa raspunda!)?

Cu tot respectul dl.av Claudiu, eu intrebam de elementele constitutive ale infractiunii de tulburare de posesie!

Si in fond ...ideea cu OP nu imi apartine!

Insist: temeiul de drept pt. actiunea in evacuare?
ContSters40598, utilizator