Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Declinarea competentei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Declinarea competentei

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu o nelamurire,,si anume: daca eu in calitate de parat intr-un proces pt incredintare minor,,avand domiciliul stabil in x localitate si reclamanta avand domiciliul in y localitate,,aceasta din urma a depus cererea pt incredintare minor la instanta de pe raza teritoriala unde ea are domiciliul. Eu,paratul am facut cerere de declinare a cauzei conform art.5 CPC,si intampinare aflanduma la al 2-lea termen..Acum eu va intreb!!! instanta unde a fost facuta cererea este obligata sa decline cauza,,la instanta teritoriala unde am eu domiciliul???

asa cum spunea si d-na simonette12
in alin1

[ link extern ]
gi-jane2, moderator
Va multumesc pt detalii, cu stima.