Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna.Dupa ce copilul face 18 ani cit timp trebuie platit pensie alimentara ,mai precis legea cati ani stabileste
pana la finalizarea studiilor dar nu mai tarziu de 26 de ani.
Obligatia de plata a pensiei de intretinere inceteaza de drept la implinirea varstei de 18 ani.
Daca insa copilul major continua studiile si promoveaza ulterior acestei varste o noua actiune de stabilire pensie in favoarea sa, pensia poate fi stabilita de la data introducerii actiunii si pana la terminarea studiilor insa nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 de ani ( art.499 al. 3 c.civ.).
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc,am inteles.