avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1313 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna.Dupa ce copilul face 18 ani cit timp trebuie platit pensie alimentara ,mai precis legea cati ani stabileste
Cel mai recent răspuns: renate10 , utilizator 17:37, 22 Ianuarie 2012
pana la finalizarea studiilor dar nu mai tarziu de 26 de ani.
Obligatia de plata a pensiei de intretinere inceteaza de drept la implinirea varstei de 18 ani.
Daca insa copilul major continua studiile si promoveaza ulterior acestei varste o noua actiune de stabilire pensie in favoarea sa, pensia poate fi stabilita de la data introducerii actiunii si pana la terminarea studiilor insa nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 de ani ( art.499 al. 3 c.civ.).
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc,am inteles.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara dupa majorat tomasuzana tomasuzana cum se procedeaza continuarea platii cupa 18 ani student? si cum se inceteaza plata pensiei la implinirea a 18 ani? ... (vezi toată discuția)
Divort fara minor. Adryanus Adryanus Buna ma numesc Adrian si sunt elev in cls X , parintii mei divorteaza pe cale judecatoreasca si primul proces este pe data de 11 sep. 2012 , iar eu pe data de ... (vezi toată discuția)
Cerere majorare pensie de intretinere in favoarea majorului aflat in continuarea studiilor EduardL EduardL Buna ziua stimati domni , am o intrebare , anume cum formulez o astfel de cerere pe care sa o adresez Domnului Judecator pentru a accepta majorarea maririi ... (vezi toată discuția)