avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare autoturism

buna ziua, am si o nelamurire.
am cumparat in noiembrie 2011 o masina marca audi a4,1.6,benzina,an fabricatie 1998. a fost adusa din germania si inmatriculata in tara in decembrie 2010. am facut act de vanzare cumparare cu proprietarul.masina este inmatriculata in alt judet. ce acte sunt necesare pt a o inmatricula pe numele meu?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:03, 21 Ianuarie 2012
Pentru inmatriculare aveti nevoie de :
Cererea tip;
Cartea de identitate a vehiculului;
Fişa de înmatriculare cu viza agenţiei fiscale;
Actul de proprietate;
Certificatul de autenticitate - R.A.R;
Inspecţia tehnică periodică;
Poliţa de asigurare obligatorie;
Taxă înmatriculare auto - Consiliul Local;
Contravaloare certificat de înmatriculare - CEC;
Certificatul de înmatriculare vechi;
Plăcile cu numerele de înmatriculare;
Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de înregistrare al firmei,după caz;
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto, numere rosii Ucozer Ucozer Buna ziua . Actele necesare pentru inmatriculare definitiva a unui autoturism cu numere rosii ? Multumesc (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto sainescualex1997 sainescualex1997 buna ziua mi-a fost retinut talonul auto pentru ca nu am avut contract de vanzare cumparare, as putea sa inscriu masina din nou fara certificat? am doar cartea ... (vezi toată discuția)
Transcriere autoturism dpacurari dpacurari As dori sa stiu de ce acte am nevoie pentru transcrierea unui autoturism in cazul in care pe talonul masinii figureaza un nume, iar impozitul la Primarie este ... (vezi toată discuția)