avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... transcriere autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

transcriere autoturism

As dori sa stiu de ce acte am nevoie pentru transcrierea unui autoturism in cazul in care pe talonul masinii figureaza un nume, iar impozitul la Primarie este pe alt nume.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: dpacurari , utilizator 11:20, 15 Aprilie 2014
Acte necesare pentru inmatriculare
-cererea tip
-cartea de identitate a vehiculului
-fisa de inmatriculare, cu viza agentiei fiscale
-documentul de proprietate
-certificatul de autenticitate - R.A.R
-Inspectia tehnica periodica
-polita de asigurare obligatorie
-Taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule achitata la Administratia Finantelor Publice
-Taxa de inmatriculare auto - consiliul local;
-contravaloare certificat de inmatriculare - CEC;
Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de inregistrare al firmei
Atentie la certificatul fiscal obligatoriu la incheierea documentelor de tranzactionare bun mobil

Si aveti idee, de ce pe talon este trecut ca proprietar X, iar la Primarie la impozit este proprietar Y?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto, numere rosii Ucozer Ucozer Buna ziua . Actele necesare pentru inmatriculare definitiva a unui autoturism cu numere rosii ? Multumesc (vezi toată discuția)
Inmatriculare autoturism geoden geoden buna ziua, am si o nelamurire. am cumparat in noiembrie 2011 o masina marca audi a4,1.6,benzina,an fabricatie 1998. a fost adusa din germania si inmatriculata ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto sainescualex1997 sainescualex1997 buna ziua mi-a fost retinut talonul auto pentru ca nu am avut contract de vanzare cumparare, as putea sa inscriu masina din nou fara certificat? am doar cartea ... (vezi toată discuția)