Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto, numere rosii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto, numere rosii

Buna ziua . Actele necesare pentru inmatriculare definitiva a unui autoturism cu numere rosii ? Multumesc
Acte necesare pentru prima înmatriculare în România

Cererea tip;
Cartea de identitate a vehiculului;
Fişa de înmatriculare, cu viza agenţiei fiscale;
Actul de proprietate:
Documentele de înmatriculare străine şi traduceri legalizate ale acestora;
Plăcile cu nr. de înmatriculare străin;
Actul vamal ( când vehiculul provine din afara U.E);
Certificatul de autenticitate - R.A.R (cu excepţia vehiculelor noi);
Inspecţia tehnică periodică;
Poliţa de asigurare obligatorie;
Taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule achitată la Administraţia Finanţelor Publice;
Taxa de înmatriculare auto - Consiliul Local;
Contravaloare certificat de înmatriculare - CEC;
Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de înregistrare al firmei, după caz;
Actele prevăzute la pct. 2,4,7,10,14 se vor depune şi în copie xerox.