avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto, numere rosii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto, numere rosii

Buna ziua . Actele necesare pentru inmatriculare definitiva a unui autoturism cu numere rosii ? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 16:59, 15 Octombrie 2013
Acte necesare pentru prima înmatriculare în România

Cererea tip;
Cartea de identitate a vehiculului;
Fişa de înmatriculare, cu viza agenţiei fiscale;
Actul de proprietate:
Documentele de înmatriculare străine şi traduceri legalizate ale acestora;
Plăcile cu nr. de înmatriculare străin;
Actul vamal ( când vehiculul provine din afara U.E);
Certificatul de autenticitate - R.A.R (cu excepţia vehiculelor noi);
Inspecţia tehnică periodică;
Poliţa de asigurare obligatorie;
Taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule achitată la Administraţia Finanţelor Publice;
Taxa de înmatriculare auto - Consiliul Local;
Contravaloare certificat de înmatriculare - CEC;
Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de înregistrare al firmei, după caz;
Actele prevăzute la pct. 2,4,7,10,14 se vor depune şi în copie xerox.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto fara plata taxei bianca21058 bianca21058 Buna . Va rog sa imi explicati in detaliu care este procedura in cazul in care doresc sa inmatriculez un autoturism fara plata taxei ... avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)
Transcriere autoturism dpacurari dpacurari As dori sa stiu de ce acte am nevoie pentru transcrierea unui autoturism in cazul in care pe talonul masinii figureaza un nume, iar impozitul la Primarie este ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare autoturism geoden geoden buna ziua, am si o nelamurire. am cumparat in noiembrie 2011 o masina marca audi a4,1.6,benzina,an fabricatie 1998. a fost adusa din germania si inmatriculata ... (vezi toată discuția)