Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... bilet la ordin
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

bilet la ordin

Exista vreun inconvenient daca un bilet la ordineste scris de catre alta persoana decat emitentul, dar este semnat si avalizat de catre emitent?
Nu cred sa existe vreun incovienent. De fapt, la una din firmele la care am lucrat, faceam si platile cu cec-uri sau bilete la ordin si tot timpul eu le scriam si administratorul sau directorul general (care erau si asociati, avand drept de semnatura in banca) le semna si avaliza si niciodata nu au fost probleme...
Multumesc, intr-adevar nu am vazut nici eu astfel de cerinte in Legea 58/1934, dar am auzit si pareri contrare...fara temei zic eu