Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot face un testament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot face un testament?

Doresc sa stiu cum pot face un testament si care ar fi taxa notariala.
Testamentul puteti sa il faceti olograf, sa il scrieti dvs, si fara a merge neaparat la nota; dar, pentru mai multa siguranta ar fi bine totusi sa il autetificati la un notar.

Mergeti la un Birou Notarial si intrebati acolo; cu siguranta va va indruma exact cum sa il faceti.

Onorariile notarilor difera de la un birou la altul.
Normele privitoare la taxele si onorariile notariale stabilesc insa un onorariu minim fix pentru autentificarea testamentelor, fara sa existe vreo diferenta de pret intre autentificarea unui testament care are ca obiect bunuri mobile sau imobile de mare valoare si a unuia prin care se testeaza asupra unor bunuri de valoare mai putin importanta.

Taxa este de 80 lei , plus 20 de lei pentru fiecrea exemplar in plus.
Onorariul este in jur de 100-150 lei.