Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ma ajuta cineva !! Cum se pot exonera anumite impozite ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ma ajuta cineva !! Cum se pot exonera anumite impozite si taxe notariale????

Un concubinaj de 20 de ani intr-e 2 persoane in care ambii au contribuit lafel doar pe unul dintr-e ei sunt bunurile. Ei doresc impartirea bunurilor, dar taxele sunt mari. Ce pot face in aceasta situatie, pe cale judecatoreasca este posibil, dar cum? Daca e posibil.

Cu multumiri....:)
se poate ce cale judecatoreasca , dar platiti taxe de timbru, onorariu avocat, depinde ca va convine.
Aceste taxe pot depasii onorariul unui notar pe imobil?
Taxa de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile. In cazul dvs comparati valoarea acesteia cu onorariul pe care vi l-a comunicat notarul.Dar trebuie sa aveti in vedere ca intr-n proces de partaj poate fi nevoie de efectuarea unor expertize si,pe cale de consecinta plata onorariului expertului. In cazul in care, procesul se finalizeaza prin incheierea unui acord de mediere intre parti, taxa de timbru se restituie, acesta putand fi un avantaj fata de notariat.