Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj dupa divort

buna ziua! sunt divortata de aproape 1 an si,din diverse motive,am ales sa introduc doar actiune de divort,nu si de partaj. as putea face acum acest lucru,sau ar fi trebuit sa introduc si partajul odata cu divortul? va multumesc!
Nu, puteti sa-l introduceti si acum, puteti s-o faceti prin noua facilitate creata de Legea 192/2006, prin intermediul institutiei medierii si a mediatorului, avantajul este ca obtineti o sentinta judecatoreasca data in baza unui Acord de mediere stabilit intre d-vostra si fostul sot, fara sa mai stati prin instanta, fara sa mai platiti taxe de 3% la valoarea bunurilor partajabile, fara martori, etc. Pentru avantajele acestei proceduri si pentru procedura in sine puteti apela la serviciile unui mediator autorizat in cond. L 192/2006, sedinta de INFORMAREA ESTE GRATUITA, putand apoi decide in cunostiinta de cauza.
Actiunea de partaj bunuri comune este imprescriptibila, deci poate fi promovata oricand dupa divort.
Astfel, aveti fie varianta partajarii bunurilor comune pe calea unui partaj voluntar pe cale notariala, fie la instanta pe calea unui partaj judiciar.
Partajul de bunuri comune este un proces complex, costisitor si de durata daca partile nu se inteleg.
Costurile sunt:
-taxa de timbru de 3 % din valoarea masei partajabile,
- onorariul expertilor-se vor efectua expertize de specialitate in functie de componenta masei partajabile,
- de asemenea recomandabil este sa optati si pentru experti consilieri, deci si onorariul acestora si
-onorariul avocat.
simonette12 a scris:

Actiunea de partaj bunuri comune este imprescriptibila, deci poate fi promovata oricand dupa divort.
Astfel, aveti fie varianta partajarii bunurilor comune pe calea unui partaj voluntar pe cale notariala, fie la instanta pe calea unui partaj judiciar.
Partajul de bunuri comune este un proces complex, costisitor si de durata daca partile nu se inteleg.
Costurile sunt:
-taxa de timbru de 3 % din valoarea masei partajabile,
- onorariul expertilor-se vor efectua expertize de specialitate in functie de componenta masei partajabile,
- de asemenea recomandabil este sa optati si pentru experti consilieri, deci si onorariul acestora si
-onorariul avocat.

Sau, daca reusiti sa va intelegeti in privinta partajului (singuri sau cu ajutorul unui mediator) si transpuneti intelegerea dvs. sub forma unui Acord de mediere, redactat la un Birou de mediator, pe care sa-l prezentati instantei pentru incuviintare, atunci:
-taxa de timbru de 3 % din valoarea masei partajabile va fi recuperata integral sau partial (exista sansa chiar sa nu o platiti);
-onorariul mediatorului poate fi mai redus;
-se poate rezolva totul intr-un timp extrem de scurt.

[EDITAT]
ContSters20980, utilizator