Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bunicul meu a decedat in 1990 si tatal meu in 1996.
Bunica a primit in 1993 titlu de proprietate in baza legii 18/1991,doar pe numele dansei-7ha si doua case,in 1998 bunica a vandut,prin contract de vanzare -cumparare cu clauza de intretinere unui unchi,fratele tatalui meu,si sotiei acestuia,4,81ha.Bunicii mei au avut 4 copii.
As dori sa aflu daca titlul de proprietate poate fii atacat in contencios cu sanse de reusita si de asemenea contractul v/c poate fii atacat(bunica nefiind ingrijita de unchi sau matusa),cu ce sanse?Nu ne-a fost atinsa rezerva succesorala?
Multumesc foarte mult!
Nu mai puteti solicita anularea titlului de proprietate care a intrat in circuitul civil, si mai ales ca si-a produs efecte. Numai bunica poate solicita rezilierea contractului cu clauza de intretuinere pentru neindeplinirea obligatiei de unchi si matusa . O asemenea actiune nu poate fi promovata de mostenitori dar poate fi continuata catree acestia. Admiterea actiuni ar readuce si suprafata instainata in patrimoniul bunicii si cei 4 descendenti ar mosteni in parti egale.