Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mi-a fost \" furat \"din calculator un film cu ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mi-a fost " furat "din calculator un film cu caracter personal si postat pe internet

Cu ceva timp in urma din calculator mi-a fost copiat ( sustras ) un filmulet cu caracter personal. Cunosc faptuitorul.
Am formulat cerere scrisa pe site-ul respectiv si am primit acest raspuns : "Salut ,
Referitor la film... poti face dovada ca tu esti in film?"
"Imi pare rau , dar un replay la mail nu face dovada ca tu esti personajul din film, avand in vedere aveti acelasi nume (cel putin asa apare la mail) si personajul din film se numeste x.
In cazul unei dovezi concrete, poate (specific POATE) il voi sterge."

Sunt hotarat sa actionez pe cale legala spre a evita propagarea acestui " flagel " si in alte circumstante.

Multumesc anticipat.
Ares-3, moderator
Citi cu atentie regulamentul si conditiile de postare pe acel site ca sa gasiti explicatia raspunsului primit de la admin.

Puteti actiona in instanta persoana care sustineti ca sustras filmuletzul (cum a avut acces??) pe baza art.71 -dreptul la viata privata, art. 72 -dreptul la demnitate, art.73 - dreptul la propria imagine si art. 74- atingere aduse vietii private din noul Cod Civil.
Va multumesc !
Cu respect,
C.B.
ContSters20980, utilizator