avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mi-a fost \" furat \"din calculator un film cu ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mi-a fost " furat "din calculator un film cu caracter personal si postat pe internet

Cu ceva timp in urma din calculator mi-a fost copiat ( sustras ) un filmulet cu caracter personal. Cunosc faptuitorul.
Am formulat cerere scrisa pe site-ul respectiv si am primit acest raspuns : "Salut ,
Referitor la film... poti face dovada ca tu esti in film?"
"Imi pare rau , dar un replay la mail nu face dovada ca tu esti personajul din film, avand in vedere aveti acelasi nume (cel putin asa apare la mail) si personajul din film se numeste x.
In cazul unei dovezi concrete, poate (specific POATE) il voi sterge."

Sunt hotarat sa actionez pe cale legala spre a evita propagarea acestui " flagel " si in alte circumstante.

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2012
Ares-3, moderator
Cel mai recent răspuns: ContSters238545 , utilizator 00:20, 26 Ianuarie 2012
Citi cu atentie regulamentul si conditiile de postare pe acel site ca sa gasiti explicatia raspunsului primit de la admin.

Puteti actiona in instanta persoana care sustineti ca sustras filmuletzul (cum a avut acces??) pe baza art.71 -dreptul la viata privata, art. 72 -dreptul la demnitate, art.73 - dreptul la propria imagine si art. 74- atingere aduse vietii private din noul Cod Civil.
Va multumesc !
Cu respect,
C.B.
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2012
ContSters20980, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Postare filmare online userboy userboy Buna seara! Vreau sa va intreb cum trebuie sa procedez cu un site public ca sa scoata o postare a unui filmulet care imi afecteaza imaginea (este o filmare ... (vezi toată discuția)
Daune morale in procesul civil diamantulalbastru diamantulalbastru Buna ziua, rugamintea mea este sa ma sfatuiti cum as putea cere daune morale unei persoane care m-a calomniat si insultat public in toata mass-media tinand ... (vezi toată discuția)
Am incalcat vreo regula daca am postat o inregistrare intr-o scoala unde se interzice filmarea? nu am specificat unde care scoala. ContSters230095 ContSters230095 Bine v-am gasit, am o oarecare nelamurire si doresc cateva pareri, daca sunteti dispusi, desigur. Daca postezi un anumit videoclip pe un SITE PUBLIC, dintr-o ... (vezi toată discuția)