Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daune morale in procesul civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daune morale in procesul civil

Buna ziua, rugamintea mea este sa ma sfatuiti cum as putea cere daune morale unei persoane care m-a calomniat si insultat public in toata mass-media tinand cont ca insulta si calomnia au fost abrogate de codul penal existand o neconcordanta totusi cu ceea ce spune Curtea Constitutinala, in procesul civil depunand cerere urmand ca la primul termen sa satbilesc suma pt. daune morale.Cum se procedeaza din acel moment (suma caile premergatoare si toate celelate) si in general cum decurge acest proces? Astept raspunsul dvs si va multumesc

Proces civil pt daune morale ca urmare a calomnierilor din data de... si din....aduse la cunostinta publicului prin.... Afirmatiile au adus atingere bunului renume, reputatiei prin....Probati prin inregistrari din mass-media, publicatii si interogatoriul paratului.
Art.71 NCC-Dreptul la viata privata
Art.72 - Dreptul la demnitate
Art.73- Dreptul la propria imagine
Art.74 -Atingeri aduse vietii private