Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daune morale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daune morale

In baza carui articol din CpC pot solicita daune morale aduse "onoarei,demnitatii sau reputatiei" mele(titulatura cf.OUG 80)? Si ce sanse am? Cam ce probe ar fi necesare?
Va multumesc.
Depinde in ce au constat atingerile aduse insulte,calomnii frecventa acestora,unde au fost facute in public cum ati fost afectat etc Daca sunteti o personalitatate intr un domeniu si a fost afectata credibilitatea dvs e ceva daca v a facut un vecin betiv e altceva.Sa nu va asteptati la minuni sumele variaza de la una, doua,la cateva mii de lei sau de euro dar depinde de f multe .