avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale

Buna ziua. Am o intrebare in legatura cu salariul de incadrare. Sunt angajata la sectia de terapie intensiva in calitate de asistent medical de 4 ani. La data angajarii, mi s-a acordat un salariu de incadrare de 690 lei. In prezent sunt colege ale mele care sunt mai noi si fara vechime si au un salariu de incadrare de 1000 lei, de asemenea au fost angajate de curand 2 colege care si ele au salariu de incadrare de 1000 lei. Ce pot sa faca si cui trebuie sa ma adresez pentru a mi se schimba salariul de incadrare?, deoarece sunt nemultumita, avand in vedere ca am si vechime si am un salariu mult mai mic decat o colega cu o vechime de 1 an. va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 20:53, 23 Ianuarie 2012
Daca aveti sindicat puteti apela la ajutorul acestuia.
De asemenea incercati sa vorbiti si cu conducerea institutiei pentru a va face cunoscute motivele situatiei salariale actuale.
Daca tot ati deschis discutia,reveniti cu urmatoarele date:
1 Care este data incadrarii dvs?(luna,anul)
2Ce spor de vechime,in procent, aveati la data de 31 decembrie 2009?
3. Ce salariu de incadrare aveti dvs.in prezent?
Voi verifica salariul de incadrare si va voi preciza daca este /nu este corect stabilit,iar daca este gresit va voi indica ce aveti de facut.
Ultima modificare: Luni, 23 Ianuarie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
- data incadrarii la prezentul loc de munca este 01.10.2008;
- sporul de vechime este de 15% la data de 31.12.2009;
- salariul de incadrare in prezent este 690 lei.
multumesc

"La data angajarii, mi s-a acordat un salariu de incadrare de 690 lei"-spuneati dvs. in primul comentariu,iar in prezent observ ca aveti acelasi salariu,ceea ce nu este posibil!
La 1 octombrie 2008 salariul din grila=690lei
La 1 ianuarie 2010,dupa aplicarea Legii 330/2009,salariul de baza trebuia sa fie 984lei(690+76+114+104),unde:
-76=spor preventie 11%
-114=valoarea lunara prima de stabilitate
-104=spor vechime 15%
Intre 1iulie 2010-31 dec.2010,salariul de baza =984x75%=738lei
Incepand cu 1 ianuarie 2011,pana in prezent,salariul dvs. trebuia sa fie 738x115%=849lei si nu 690lei.
Intocmiti urgent un referat prin care solicitati serviciului RUNOS sa verifice si sa va prezinte modalitatea de calcul a salariulu dvs. de baza si in caz de eroare sa va stabileasca corect acest salariu,de asemenea sa va plateasca diferentele salariale rezultate din eroarea de calcul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul unui asistent medical principal de 12ani=salariul unui incepator loreleip loreleip Dupa o vechime in munca de19 ani,sunt asistent medical cu principal primit in 1999,lucrez de 14 ani pe ambulanta la acelasi loc de munca si am salariul de ... (vezi toată discuția)
Salarizare 2011 mariuca27 mariuca27 Buna ziua. Am o intrebare la dvs. despre cum se face calculul unui salariu pentru o peroana care a avut contractul de munca suspendat pentru cresterea ... (vezi toată discuția)
Salarizare logofatu logofatu Sunt angajata intr-un spital de urgenta din anul 2009 ca asistent medical. Am gradatia 5 si studii superioare, iar salariul meu de incadrare este de 1200 ron, ... (vezi toată discuția)