avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1415 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se calculeaza despagubirea proprietarului de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se calculeaza despagubirea proprietarului de bransament gaze?

Stau intr-o curte comuna cu 3 familii.
Prima familie s-a racordat la gaze in 2002 platind lucrarea stradala 1500 dolari(aducand teava de la 3 curti distanta), au mai tras si altii de pe strada de la el.
Cea de a doua familie din curte s-a racordat anul trecut (2011).
Vreau sa stiu cum se calculeaza despagubirea prorietarului de bransament gaze?
Cui platesc de fapt? si cat la suta?
daca au trecut 5 ani de la bransarea primului, mai platesc despagubirea?#-o
Va multumesc!
Teoretic acea suma initiala trebuia suportata in mod egal de toate cele 3 familii ce beneficiaza de acest bransament.

Dvs. fiind ultimul din cele 3 familii ce va racordati va trebui sa plati suma de bani celorlalte 2 familii.

Nu are nicio relevanta faptul ca bransamentul s-a facut in urma cu 5 ani. Termenul de prescriere a unei eventuale plati ce ar trebui sa o faceti dvs. este de 3 ani de la data nasterii dreptului. Prin urmare, 3 ani de la data la care dvs. va bransati la conducta de gaze.
Multumesc pt raspuns,dar nu sunt inca lamurit.
Sa inteleg ca trebuie sa le dau fiecaruia din cei doi cate 750$?
Primul nu a luat de la al-2-lea?Cat trebuie sa le dau si in baza a ce fac plata? Va multumesc inca o data.=D>
ati vorbit cu proprietarul de drept al lucrarii?
v-a cerut ceva?
nu avem noi de unde sa stim ce intelegeri sunt acolo
Nuuuu, in niciun caz nu trebuie sa le dati cate 750 dolari!

Suma achitata de primul fiind de 1500 dolari, se presupune ca daca, toti cei 3 proprietari la momentul respectiv va faceati bransamentul la gaze, atunci fiecare ar fi suportat o cota parte. Astfel 1500 dolari se imparteau la 3, rezultand o suma de 500 dolari de proprietar.

Deci, parerea mea este ca, la acest moment dvs. ar trebui sa datorati suma de 500 de dolari impartita in mod egal intre cei 2 proprietari.

... hm... sper sa nu gresesc...

Evident ca aici si aici mai pot interveni anumite discutii... in functie de distanta pe care o aveti fata de bransamentul comun... cat din suma respectiva ar fi trebuit sa o suporte in mod exclusiv primul proprietar si cat ar fi investit pentru folosinta comuna... etc.
Da. Am vorbit si mi-a cerut acum 2 ani 1000 ron.
Vecinul care s-a bransat ulterior(2011) pretinde ca i-a dat primului 1000 ron.
Acum vreau sa stiu cam ce procent din suma initiala trebuie sa platesc si daca trebuie sa depagubesc si vecinul racordat recent.Si in baza a ce act fac plata?

Alte discuții în legătură

Obstructionare racordare la reteaua de gaz metan del_gf del_gf Doresc sa-mi instalez o centrala termica si pentru aceasta trebuie sa ma racordez la instalatia de gaze naturale din scara blocului. Aceasta este realizata de ... (vezi toată discuția)
Racordare gaz centrala de apartament Nicolaaev Ciprian Nicolaaev Ciprian In anul 2009 unul dintre vecini a cerut acordul propietarilor de pe scara blocului pentru a se racorda la gaz. Persoana in cauza sta la etajul 4 / 4 in scara ... (vezi toată discuția)
Acord bransament gaze drum servitute danc3838 danc3838 buna seara.....doresc sa fac un bransament de gaze dintr-o conducta pe care a tras-o un vecin acum 2 ani si a platit 3000 euro ...dupa un an sa bransat inca un ... (vezi toată discuția)