Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... tranzactii de hedging
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

tranzactii de hedging

1.Ce presupune o astfel de tranzactie ?
2. In Romania se incheie astfel de tranzactii ?
3.Cumva se deruleaza numai prin Bursa de valori sau prin orice banca ?
Poate nu inteleg eu prea bine despre ce este vorba......
Rog sa imi raspunda cineva care are informatii in acest domeniu.
Prin hedging prin se intelege actiunea adoptata de un cumparator (consumator) sau de un vanzator (producator) cu scopul de a-si proteja venitul impotriva unor cresteri de preturi in viitor.

De exemplu, daca exista o incertitudine cu privire la pretul viitor al unor materii prime si/sau resurse de energie, atunci cumparatorul poate incheia un contract preliminar de aprovizionare cu materiile prime respective. In situatia in care se asteapta cresterea pretului, cumparatorul ofera, prin contract, preturi mai mari decat cele sporite din perioadele urmatoare. Profitul suplimentar al cumparatorului respectiv va rezulta din diferenta dintre preturile viitoare ridicate si cele din contract.

Daca preturile unui bun au tendinta de scadere, in contract se prevad preturi si mai mici decat cele asteptate.

La randul lui, vanzatorul este preocupat de a se proteja de riscul fluctuatiilor preturilor, prin actiuni si masuri inverse decat cele ale cumparatorului.

Se mai foloseste pentru protejarea impotriva inflatiei.

Se pot incheia si in Romania astfel de tranzactii.
Se pot derula si prin banci.
ContSters234567, utilizator
Multumesc. Deci, nu e nici o problema daca o firma din Romania incheie astfel de tranzactii cu orice banca din tara sau din afara.
Atat timp cat se respecta normele legale,nu sunt probleme.
Si care ar fi aceste norme ?