Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... virare salariu intr-un cont pe alt nume
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

virare salariu intr-un cont pe alt nume

Buna seara,

Am si eu o intrebare catre cei care cunosc:
- mi se poate vira salariul intr-un cont deschis pe numele fiicei mele sau a fratelui meu ?
multumesc mult!
marinaalexandrescu, utilizator
Da, daca angajatorul este de acord. Totusi ar fi recomandat sa va faceti un cont, la unele banci nici nu se solicita comisioane.
Alex, eu stiu ca nu se poate face plata drepturilor salariale decat intr-un cont deschis pe numele salariatului.:sorry:
Nu stiu sa existe o prevedere legala care sa interzica dar stiu ca ar putea aparea probleme din cauza faptului ca in evidentele contabile ar aparea numele altei persoane
Am gasit o discutie aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Se precizeaza ceea ce am afirmat eu mai devreme. Poate ne ajuta colegii moderatori de pe acest forum. :)
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
multumesc mult ptr raspuns, era o intrebare ptr a-mi face o idee daca e posibil ca sa pot sa-mi protejez salariul de recuperatorii bancari , eu n-am mai avut servici de 2 ani si am rate restante , din care achit cat pot si cand pot, am un copil de crescut si nu vreau sa ma trezesc ca-mi pun oprire pe juma de salariu sau mai stiu eu ce!

va multumesc mult!