avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... virare salariu intr-un cont pe alt nume
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

virare salariu intr-un cont pe alt nume

Buna seara,

Am si eu o intrebare catre cei care cunosc:
- mi se poate vira salariul intr-un cont deschis pe numele fiicei mele sau a fratelui meu ?
multumesc mult!
Ultima modificare: Duminică, 22 Ianuarie 2012
marinaalexandrescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:31, 23 Ianuarie 2012
Da, daca angajatorul este de acord. Totusi ar fi recomandat sa va faceti un cont, la unele banci nici nu se solicita comisioane.
Alex, eu stiu ca nu se poate face plata drepturilor salariale decat intr-un cont deschis pe numele salariatului.:sorry:
Nu stiu sa existe o prevedere legala care sa interzica dar stiu ca ar putea aparea probleme din cauza faptului ca in evidentele contabile ar aparea numele altei persoane
Am gasit o discutie aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Se precizeaza ceea ce am afirmat eu mai devreme. Poate ne ajuta colegii moderatori de pe acest forum. :)
Ultima modificare: Duminică, 22 Ianuarie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
multumesc mult ptr raspuns, era o intrebare ptr a-mi face o idee daca e posibil ca sa pot sa-mi protejez salariul de recuperatorii bancari , eu n-am mai avut servici de 2 ani si am rate restante , din care achit cat pot si cand pot, am un copil de crescut si nu vreau sa ma trezesc ca-mi pun oprire pe juma de salariu sau mai stiu eu ce!

va multumesc mult!

Alte discuții în legătură

Salariu in contul sotiei smart28 smart28 Buna ziua. Am probleme cu achitarea datoriei catre banci (un credit de nevoi personale simplu). Momentan primesc salariu \"in mana\", insa va trebui sa imi fac ... (vezi toată discuția)
Incasare salariu in executare silita rodicala rodicala Buna ziua, un salariat (A) este in executare silita de o banca, avand calitatea de garant intr-un contract de credit. Astfel, in fiecare luna angajatorul ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu pascanu pascanu daca am primit din partea executorului judecatoresc poprire pe salariu si eu am rate la banci datorate unor achizitii de bunuri, rate ce le paltesc cash pe ... (vezi toată discuția)