Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune la instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune la instanta

Buna ziua, am nevoie de indrumarea celor cunosc mai bine procedurile succesorale. In situatia in care mostenitorii nu se inteleg sint indrumati pentru dezbaterii succesiunii la instanta. Ma aflu in situatia in care m-i s-a adus la cunostiinta ca ma vor da in judecata.Unde se va judeca procesul,avind in vedere ca bunicul a decedat la Brasov iar eu locuiesc in Bucuresti,sector 6? Cum se va calcula taxa de timbru ? Din ce? Si in ce valoarea este? Cine e obligat s-o achite? In situatia in care eu voi pierde,deoarece am acceptat tacit mostenirea la notar,dupa 4 ani de la decesul bunicului si pierd procesul,voi fi obligata la plata unor cheltuieli?
Si mai am o intrebare: daca bunicul a avut teren in alta localitate fata de cea de domiciliu pot merge acolo sa solicit certificat de rol agricol? sau sa cer asta prin instanta?
Multumesc anticipat pentru sprijinul vostru.
Instanta competenta teritorial cat si material va fi cea de la ultimul domicilu al defunctului. Se va putea dezbate si implicit partaja si alte bunuri care nu se afla in raza teritoriala a acelei judecator, potrivit art. 14 C.p.civ.
Referitor la taxa de timbru aveti mai jos un extras din legea taxelor de timbru:

Art. 3.-Actiunile si cererile neevaluabile in bani se taxeaza astfel:

a) cereri pentru constatarea existentei sau neexistentei unui drept nepatrimonial 19 lei;
a1)cereri in anularea sau declararea nulitatii unui act juridic nepatrimonial Daca prin cerere se solicita si repararea pagubelor suferite, aceasta se taxeaza conform art. 2 alin.(1). 12 lei;
b) cereri care privesc dreptul de folosinta a locuintelor sau a unor incaperi, nelegate de plata anumitor sume de bani, precum si cereri de ordonanta presedintiala al caror obiect nu este evaluabil in bani 10 lei;
c) cereri pentru:
- stabilirea calitatii de mostenitor - 50 lei/mostenitor
- stabilirea masei succesorale - 3% la valoarea masei succesorale;
- cereri de raport - 3% la valoarea bunurilor a caror raportare se solicita;
- cereri de reductiune a liberalitatilor - 3% la valoarea rezervei care urmeaza a fi reintregita prin reductiunea liberalitatilor;
- cereri de partaj Separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor in cadrul cererilor de mai sus, taxa judiciara de timbru se datoreaza de titularul cererii la valoarea contestata in conditiile art. 2 alin. (1); - 3% la valoarea masei partajabile.

Separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor in cadrul cererilor de mai sus, taxa judiciara de timbru se datoreaza de titularul cererii la valoarea contestata;
1.dezbaterea succesiunii se va face la Judecatoria Brasov veti vedea pe citatia pe care o veti primi acasa
2.taxele de timbru le plateste reclamantul iar la final se impart conform cotelor legale la toti mostenitorii
3.taxa de timbru e 3% din valoarea bunurilor succesorale valoare stabilita conform certificatului de evidenta fiscala care se elibereaza de la primarie
4.puteti solicita certificat de rol agricol dar asta nu va ajuta la dezbatere ci o xerocopie dupa titlul de proprietate de pe teren. Toate actele in principiu se depun de catre reclamant. Nu e neaparat sa se imparta toate bunurile odata insa este mai bine.
5. in final veti fi obligat la plata taxei de timbru si a cheltuielilor judiciare (onorariu avocat, experti) conform cotei pe care o aveti
Va multumesc pentru sprijinul acordat.
Imi poate da cineva un link cu grilele notarilor 2011 sau 2012 pentru Ilfov?
Va trebui sa mergeti la Brasov sau sa va angajati avocat care sa va reprezinte pentru a evita un drum pana la Brasov.