Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tulburarea folosintei locuintei, prin zgomate, larma ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tulburarea folosintei locuintei, prin zgomate, larma etc

locatarii din imobil sunt deranjati permanent de unul dintre colocatari prin zgomote si larma, le face viata imposibila
Intai vorbiti cu dansul si rugati-l sa faca liniste si sa respecte intervalele de odihna.Daca nu intelege, incercati sa sunati la politie cand se intampla. Poate primi o amenda pt tulburarea linistii publice.
Sau poate raspunde pentru abuz de drept, cu obligarea la daune morale.
Art 18 din L nr 230/2007
In cazurile in care in cladirile de locuinte,unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica ,cu buna stiinta si sub orice forma ,folosirea normala a cladirii de locuit ,creind prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi,dupa caz,proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei de judecata sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii,precum si plata daunelor