Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontare sub timpul fizic stat la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontare sub timpul fizic stat la locul de munca

Buna ziua

AS dori sa stiu care este baza legala pentru ca o firma angajatoare sa ceara angajatilor ca, pentru 5-10 minute de intarziere sa recupereze 1 h intreaga? Exemplu: ziua de munca are 8 h, prin contract/regulament/etc. se sta fizic la locul de munca 8h 30 min (30 min pentru pauza de masa), program de lucru de la 8 am la 4:30 pm. La o intarziere 15 min, pentru a beneficia de cele 8 ore pontate ca zi completa de lucru, firma cere ca in loc de pontare de la 8:15 am la 4:45 pm angajatul sa stea la lucru pana la 5:30 pm, rezultand 8 h 45 min timp lucrat cu doar 8 h timp inregistrat. Precizez ca sistemul de pontare permite pontarea la minut si chiar secunda.

De asmenea - timpii de pregatire (deschidere calculator, dezbracat/imbracat/inchidere calculator) - sunt reglementati prin regulamentul intern (sa spunem la 10 min pe zi), deci, conform exeplului de mai sus, ar trebui stau fizic la lucru 8h 40 min (8 h norma + 30 min pauza masa + 10 min timp de pregatire) pentru a putea ponta 8 h norma. Legea specifica ceva in acest sens?

Multumesc
Nu legea specifica asa ceva, ci este posibil ca in reg.intern al angajatorului sa existe o astfel de prevedere .... in practica unor angajatori, pentru intarzieri de pana la 60 min acestia au posibilitatea de a taia o ora sau de a solicita angajatilor recuperarea acesteia.
adica angajatorul are dreptul ca, prin regulament intern, sa specifice ca o intarziere de 15 minute se poate recupera doar printr-o ora intreaga muncita, nu prin echivalentul de 15 minute?
Angajatorul are o astfel de posibilitate .. nu este interzis prin lege ... orice salariat interesat poate sesiza angajatorul cu privire la dispoziţiile regulamentului intern, în măsura în care face dovada încălcării unui drept al său.
Multumesc