Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... RJIP
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

RJIP

Buna ziua!
Ma ajutati si pe mine va rog intr-o problema: am o II cu obiect de activitate teierea si rindeluirea lemnului, am deschis-o in septembrie 2011 iar pe lunile 9, 10 si 11 am doar plati, iar incasare am doar pe luna a 12 (ma refer la RJIP).la sfarsit cand am adunat imi ies platile mai mari decat incasarile? ma intreb daca e bine asa cum am trecut?sau trebuia sa aduc un aport in bani la deschiderea II-ul completand o dispozitie de incasare??ma ajutati va rog...sunt cam ''in plop'' in ale contabilitatii!!!va multumesc
nu e nicio problema daca ati inregistrat cheltuieli mai mari decat veniturile (nu trebuie sa aduceti niciun aport - e contabilitate in partida simpla).
problema se pune daca aceste cheltuieli sunt deductibile sau nu.
pentru a fi deductibile trebuie sa fie aferente unor venituri realizate.