Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta, plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta, plangere contraventionala

Buna ziua,vă rog să-mi spuneţi la ce instanţă de judecată şi ce documente îmi trebuiesc pentru a contesta un proces verbal de contraventie pentru rovineta nesemnat de catre agentul constatator, eu locuiesc in sectorul 6 Bucuresti.
Trebuie sa vedeti unde anume s-a intocmit procesul-verbal de contraventie. Instanta competenta este cea de la locul savarsirii faptei. Trebuie sa formulati plangere contraventionala la care sa atasati copie dupa procesul-verbal si eventual copie dupa buletin.
Multumesc pentru raspuns, in procesul verbal de contraventie la locul închierii este scris sectorul 6 b-dul Iuliu Maniu, un nume de Agent constatator, angajat CNADNR S.A.- CESTRIN.
radu_lilian, utilizator
Atunci la Judecatoria Sectorului 6 trebuie sa introduceti plangerea.
Vă mulţumesc încă odată şi vă doresc o zi uşoară.
Mai verificati odata documentele, de regula procesele verbale intocmite de catre angajatii CESTRIN, sunt semnate, procedura fiind una asistata informatic. Poate va referiri la procesul verbal de aducere la cunostinta,(afisare la domiciliu) care la rubrica martor nu este semnat, se intampla f des.