Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa rovinieta - procese verbale anulate de instante
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa rovinieta - procese verbale anulate de instante

Buna ziua,

Pentru toti cei amendati de CNADR pentru lipsa Rovinietei, sigur va va fi de folos citirea urmatorului articol/link :

[ link extern ]
Art 17 din Ordonanţa 2/2001, privind regimul de aplicare a contravenţiilor pe teritoriul României, obligă semnarea acestor procese-verbale, sub sanţiunea nulităţii absolute. Oficialii CNADNR susţin că documentele sunt valabile pentru că au semnătura electronică a agentului constatator.
Legea 445/2001 prevede ca "înscrisul în formă electronică este destinat pentru a fi citit prin intermediul unui program informatic".
Judecătorii pretind în instanţă ca procesul-verbal de contravenţie să conţină obligatoriu o serie de date legate de instituţia care l-a emis, sancţiunea aplicată, numele şi prenumele agentului constatator şi semnătura acestuia.
Dacă lipseşte un singur element, conform Ordonanţei 2/2001, procesul-verbal este nul de drept -conform articolului 17.