Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Redirectionare 2% din impozit pe venit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Redirectionare 2% din impozit pe venit

Care sunt pasii pentru un ONG pentru a putea intra in posesia celor 2% din impozit?
Acest lucru necesita inscrierea ONG-ului intr-o baza de date?
Redirectionarea se poate face de catre contribualilul persoana fizica care a realizat venituri din salarii si venituri asimilate acestora prin completarea si depunerea formularului 230 sau prin completarea in formularul 200 a acestei optiuni.
Contribuabilul alege si decide, dar nu pe baza vreunei baze de date.
Conditiile sunt ca ong-ul sa fie legal constituit si sa aiba un cont bancar activ. Cat despre modul cum potentialul donator afla de existenta si realizarile unui anume ong, depinde numai de respectivul ong, daca membrii sai sunt interesati sa-si faca cunoscute realizarile si planurile pentru urmatorul an.
Cererile ( formularul 230) cu optiunile persoanelor se depun pana pe 15 mai iar banii sunt virati de la finante abia la finele anului.
Doar persoanele fizice pot redirectiona 2% din impozitul pe venit?
Pot redirectiona acest procent catre o scoala generala?

Ca persoana juridica cum pot ajuta o scoala (publica)?

Va multumesc
Lulica, utilizator
Ca persoana juridica puteti ajuta o scoala generala prin sponsorizare ...