avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Redirectionare 2% din impozit pe venit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Redirectionare 2% din impozit pe venit

Care sunt pasii pentru un ONG pentru a putea intra in posesia celor 2% din impozit?
Acest lucru necesita inscrierea ONG-ului intr-o baza de date?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:31, 27 Ianuarie 2012
Redirectionarea se poate face de catre contribualilul persoana fizica care a realizat venituri din salarii si venituri asimilate acestora prin completarea si depunerea formularului 230 sau prin completarea in formularul 200 a acestei optiuni.
Contribuabilul alege si decide, dar nu pe baza vreunei baze de date.
Conditiile sunt ca ong-ul sa fie legal constituit si sa aiba un cont bancar activ. Cat despre modul cum potentialul donator afla de existenta si realizarile unui anume ong, depinde numai de respectivul ong, daca membrii sai sunt interesati sa-si faca cunoscute realizarile si planurile pentru urmatorul an.
Cererile ( formularul 230) cu optiunile persoanelor se depun pana pe 15 mai iar banii sunt virati de la finante abia la finele anului.
Doar persoanele fizice pot redirectiona 2% din impozitul pe venit?
Pot redirectiona acest procent catre o scoala generala?

Ca persoana juridica cum pot ajuta o scoala (publica)?

Va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2012
Lulica, utilizator
Ca persoana juridica puteti ajuta o scoala generala prin sponsorizare ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sponsorizare și redirecționare Petrovic Petrovic Sunt PFA în regim real și cu TVA; am depus declaratia unica pe 2019, nu am facut sponsorizare si nu am redirectionat cei 2%. Vreau sa va intreb, mai pot ... (vezi toată discuția)
Formularul 230 - redirectionare 2% din impozitul pe venit mogasi mogasi Pensionarii cu pensii mai mari de 1000 lei pot redirectiona 2% din impozitul pe veniturile din pensii? Ce alte categorii (inafara celor ce obtin venituri din ... (vezi toată discuția)
Unde se duce procentul de 2% ? Gabriela Mitroi Gabriela Mitroi :(Buna ziua, Sunt functionar public.Ma intereseaza ce este de fapt acel 2%:-/ .Este optiunea noastra care ii va fi destinatia?Sau ne poate obliga institutia ... (vezi toată discuția)