Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actul juridic civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actul juridic civil

Studiez acum actul juridc civil si o serie de intrebari mi-au dat de furca din nou. Desi am consultat Tratatul de drept civil. Partea generala a lui Cosmovici sa stiti ca tot mi s-au mai strecurat neclaritati. De aceea va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari cu argumentare daca se poate si aveti timp. Marturisesc ca de una singura nu as fi iesit din aceste liane ale dreptului. Uneori nu este suficient studiul individual oricat de constiincios ar fi el, insa cu ajutorul dvs reusesc sa ajung la liman. Va multumesc din suflet pentru tot ajutorul acordat.

1. Sunt considerate acte de dispozitie:
a. acceptarea unei succesiuni sub beneficiu de inventar
b. acceptarea unei succesiuni, pur si simplu
c. renuntarea la o mostenire

2. Consimtamantul la incheierea contractului de locatiune poate fi exprimat :
a. in scris
b. verbal
c. prin simpla tacere

3. Violenta, ca viciu de consimtamant, consta in amenintarea unei persoane cu un rau care ii produce o temere ce o determina sa incheie un act juridic civil, pe care altfel nu l-ar fi incheiat. Raul cu care se ameninta poate privi:
a. numai persoana celui care s-a obligat si rudele de gradul I ale acesteia
b. numai persoana
c. bunuri ale copiilor celui ce s-a obligat

4. Lipsa cauzei actului juridic:
a. prefigurarea sansei unui castig sau riscul unei pierderi in actele juridice comutative
b. prefigurarea remiterii lucrului si intentia de a procura gratuit un folos in cazul contractului de comodat
c. prefigurarea contraprestatiei in cazul contractelor unilaterale

Va marturisesc ca aceasta intrebare in mintea mea nu are nici un inteles.

5. Forma este ceruta "ad validitatem" in cazul:
a. depozitului voluntar
b. contractului de inchiriere a locuintei
c. actelor constitutive ale asociatiilor si fundatiilor fara scop patrimonial

6. Forma ceruta "ad probationem" :
a. reprezinta o exceptie de la principiul consensualismului
b. este facultativa
c. nerespectarea ei este sanctionata cu nulitatea absoluta a actului juridic civil

7. Implinirea conditiei suspensive produce urmatoarele efecte:
a. plata facuta de debitor ramane valabila
b. transmisiunile de drepturi reale facute de titularul dreptului se consolideaza
c. actele de administrare raman valabile

Astept cu nerabdare raspunsurile celor care vor sa ma ajute. Va multumesc anticipat.
Daca, intr-adevar, ai "consultat" acel Tratat de drept civil cu asiduitate ar fi trebuit sa nu-ti pui intrebari de genul acelora postate pe acest topic! Sa presupun ca esti studenta la o facultate de drept... Altfel, ce vrei sa afli in plus fata de acel Tratat de drept civil!? Materia in acest drept este supra vasta!

Consulta si alti autori recunoscuti in materia dreptului civil ca sa intelegi fundamentele actului juridic civil .
Iti recomand tratatul de drept civil scris de regretatul prof univ Beleiu.
Nu ai sa inveti niciodata ceva clar dupa grilele alcatuite de alti autori care s-au inspirat pana la urma tot din autorii consacrati cat mai ales din tratatele clasice.
Aici nu este loc de meditatii in abc-ul dreptului civil asa ca optiunile dvs sunt multe si chiar aveti de unde alege sa va pregatiti in aceasta materie.
:offtopic:
Nu trebuie sa fim rautaciosi ;) ........ poate are neclaritati in ceea ce privesc raspunsurile la aceste grile ..... cred ca cel mai bine este s-o ajutam cu raspunsurile :)
Va multumesc pentru sugestii. Este greu de unul singur sa intelegi chiar toate notiunile din drept si toate aspectele lor. Tot ce pot face este studiul individual pe care sa stiti ca il prestez cu constiinciozitate. Nu aveti idee cu cata nerabdare deschid topicul sa vad daca cineva m-a luminat in privinta neclaritatilor mele. Sper in continuare sa primesc raspunsurile la intrebarile mele. Va rog din suflet sa va rezervati putin timp si pentru "banalitatile" mele (asa le numea un distins coleg de pe acest site).
majoritatea cartilor cu grile au raspunsurile la ultimile pagini.
nu te teme ca si noi tot singuri am invatzat.
in aceasta profesie, trebuie sa descoperi singur, ca sa poti sa ajungi departe.;)