avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum pot trece un 401. in 473?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum pot trece un 401. in 473?

Buna ziua
U furinzor are in balanta sald final pe credit -924 lei dorec sa il duc in contul 473 .Va rog ma puteti ajuta cu nota ctb ?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Doina B , utilizator 14:30, 24 Ianuarie 2012

Inteleg ca este vorba despre un furnizor caruia i-ati achitat in plus suma de 924 lei.

In primul rand ar trebui sa va punctati cu furnizorul respectiv, sa vedeti cum s-a ajuns la acest sold, eventual sa revedeti inregistrarile contabile efectuate pe parcursul relatiei cu acesta (facturi achizitie, plati cu numerar sau virament, reduceri acordate ulterior facturarii etc.)

In functie de aceste lucruri, faceti stornarile de rigoare.
Daca duceti suma in 473, aceasta oricum va trebui clarificata intr-o perioada de maxim 3 luni.
Daca ati inregistrat o plata astfel : 401 = 5121 924, veti face o nota contabila 401 = 5121 -924 (cu minus), apoi 473 = 5121 924.

Nestiind exact ce anume ati inregistrat eronat, nu va pot da solutia optima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai multe puncte de lucru denisa2011 denisa2011 buna ziua, am luat contabilitatea la o sc care are 4 puncte de lucru adica 4 farmacii. Marfa este primita intr-o singura farmacie mai mare dupa care printr-un ... (vezi toată discuția)
Bilant eveevelina eveevelina buna seara, va rog mult ajutati-ma si pe mine in urmatoarea problema: la dec 2009 am sold creditor 5121 si am si o suma in 581. la pozitia IV din F10 din ... (vezi toată discuția)
Reducere comerciala primita si acordata G.V. G.V. Buna ziua, daca am cateva intrebari catre dvs. : 1, daca am o factura de reducere , se pune pe contul 609? (Reducere comerciala buc 1 valoare -150,00 ... (vezi toată discuția)