Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum pot trece un 401. in 473?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum pot trece un 401. in 473?

Buna ziua
U furinzor are in balanta sald final pe credit -924 lei dorec sa il duc in contul 473 .Va rog ma puteti ajuta cu nota ctb ?Va multumesc.

Inteleg ca este vorba despre un furnizor caruia i-ati achitat in plus suma de 924 lei.

In primul rand ar trebui sa va punctati cu furnizorul respectiv, sa vedeti cum s-a ajuns la acest sold, eventual sa revedeti inregistrarile contabile efectuate pe parcursul relatiei cu acesta (facturi achizitie, plati cu numerar sau virament, reduceri acordate ulterior facturarii etc.)

In functie de aceste lucruri, faceti stornarile de rigoare.
Daca duceti suma in 473, aceasta oricum va trebui clarificata intr-o perioada de maxim 3 luni.
Daca ati inregistrat o plata astfel : 401 = 5121 924, veti face o nota contabila 401 = 5121 -924 (cu minus), apoi 473 = 5121 924.

Nestiind exact ce anume ati inregistrat eronat, nu va pot da solutia optima.