Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot vinde dr succesoral?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot vinde dr succesoral?

Pot vinde dr succesoral inainte de dezbaterea succesiunii?
Da, puteti vinde dreptul succesoral dar fara a exista o cota parte nu stiu cine ar cumpara.

Prin vanzarea dreptului succesoral se va considera ca ati acceptat tacit mostenirea.

Actele cu valoare de acceptare tacită Art. 1.110. -
(1) Actele de dispoziție juridică privind o parte sau totalitatea drepturilor asupra moștenirii atrag acceptarea tacită a acesteia. Sunt astfel de acte:
a) înstrăinarea, cu titlu gratuit sau oneros, de către succesibil a drepturilor asupra moștenirii;
b) renunțarea, chiar gratuită, în folosul unuia sau mai multor moștenitori determinați;
c) renunțarea la moștenire, cu titlu oneros, chiar în favoarea tuturor comoștenitorilor sau moștenitorilor subsecvenți
(2) De asemenea, pot avea valoare de acceptare tacită a moștenirii actele de dispoziție, administrare definitivă ori folosință a unor bunuri din moștenire
Alexandru Munteanu, Avocat
da, poti vinde, cumparator sa gasesti !
Acest lucru este valabil si pe vechiul vechi,respectiv pentru succesiunile deschise si inca neincheiate a celor decedati pina la intrarea in vigoare a noului cod? Care articol din vechiul cod prevede acest lucru? Multumesc pentru raspuns.
Vanzarea se face la notar.Discutati in concret cu notarul.
Mai intai trebuie sa acceptati mostenirea si sa nu va fie contestate cotele...
Este valabila si pe vechiu cod, pentru succesiunile deschise inainte de 1 oct 2011, articolul din vechiul Cod este 1399.