Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale rezervare nume PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

rezervare nume PFA

Buna seara
pentru PFA pot sa-mi rezerv orice nume disponibil? cum va fi titulatura nume_rezervat PFA?

Va multumesc
In conformitate cu prevederile Legii nr. 26/1990 privind registrul comertului - actualizata :

Art. 31. - (1) Firma unui comerciant, persoana fizica, se compune din numele comerciantului scris in intregime sau din numele si initiala prenumelui acestuia.

Asadar, nu puteti sa alegeti orice nume disponibil.Puteti sa optati doar intre numele dvs.in intregime sau numele si initiala prenumelui.
Dar daca exista ambele variante, atat cea cu numele in intregime cat si cea cu numele si initiala prenumelui? Ce nume imi pot alege?
Va trebui sa utilizati initiala prenumelui tatalui. Numai daca nici aceasta varianta nu este posibila se va hotara varianta optima pentru dumneavoastra. nu stiu insa sa fi existat exceptii de la regula (vezi raspunsul anterior pe care il citez de altfel):
"In conformitate cu prevederile Legii nr. 26/1990 privind registrul comertului - actualizata :

Art. 31. - (1) Firma unui comerciant, persoana fizica, se compune din numele comerciantului scris in intregime sau din numele si initiala prenumelui acestuia."