Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda enorma pt parcare !!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda enorma pt parcare !!

Buna seara,
Problema mea este ca s-a intamplat sa vin seara obosit de la munca si sa confund locul meu de parcare cu cel de langa el (toate arata la fel!). Vecinul care detine locul de parcare ocupat de mine in noaptea de 20.10.2008 ar fi putut parca in locul meu o seara, dar in schimb a preferat sa-si lase masina 5 metrii mai departe (sunt destule locuri de parcare libere) si sa cheme politia. Dimineata am inteles ca ar fi trebuit sa fie un aviz in parbrizul masinii si mai tarziu mi-a venit si amenda care avea notata aceeasi data ca si avizul (avizul care nu a ajuns la mine). Amenda este in valoare de 1500 RON, platibil 750 in termen de 48 de ore, in conditiile in care un loc de parcare costa 50 de RON pe an !! Daca ar fi fost vorba de cateva sute de mii de lei vechi as fi scrashnit din dinti si as fi zis ca vecinul meu e un nesimtit, dar mi se pare ca situatia a trecut cu mult peste acel nivel ! Vreau sa fac o contestatie si sper ca o sa se rezolve pe alta cale decat plata amenzii substantiale...
As vrea sa va intreb cateva lucruri pe care eu nu le stiu (sunt un cetatean fara cultura generala, my bad). Primul lucru: Daca eu nu am mai parcat in acel loc dupa data de pe aviz, nu cumva acea amenda este emisa ilegal ? Sau amenda se emite chiar din aceeasi seara cu preavizul ? Las-o in mama ei de treaba ca pana la urma toate locurile alea arata la fel, si parcand in fiecare seara odata si odata le mai incurci, o astfel de greseala se penalizeaza direct cu 15 milioane ?? Mi se urca sangele in cap cand tastez suma !
Al doilea lucru: nu am mai facut pana acum o contestatie, asa ca in aceasta privinta as avea nevoie de toate sfaturile posibile...
Si al treilea lucru: la procesele care urmeaza dupa contestatie trebuie neaparat sa se prezinte persoana trecuta pe amenda ?

Multumesc anticipat.
paranghelie, utilizator
buna ziua ...ash dori sa va pun o intrebare !parinti mei au primit amenda pentru parcare ilegala.Vreau sa va intreb:se poate numi parcare ilegala daca masina a fost oprita in acel loc pentru a descarca marfa pentru magazin.Au facut asha toti ani si nimeni nu le-a zis nimic.Pana in acest an ,cand s-a trezit o "doamna"sa le dea amenda.Vreau sa imi explicati daca in primul rand este corecta decizia luat de cei care au dat amenda si in al doilea rand daca gresesc.Va multumesc
diazid a scris:

buna ziua ...ash dori sa va pun o intrebare !parinti mei au primit amenda pentru parcare ilegala.Vreau sa va intreb:se poate numi parcare ilegala daca masina a fost oprita in acel loc pentru a descarca marfa pentru magazin.Au facut asha toti ani si nimeni nu le-a zis nimic.Pana in acest an ,cand s-a trezit o "doamna"sa le dea amenda.Vreau sa imi explicati daca in primul rand este corecta decizia luat de cei care au dat amenda si in al doilea rand daca gresesc.Va multumesc

banuiesc ca amenda a fost aplicata ptr stationarea pe trotuar,in fata spatiului comercial,unde se aproviziona cu marfa...

ptr astfel de activitati trebuie obtinuta o autorizatie de stationare temporara pe trotuar, de la primaria localitatii in care domiciliati,si care arata cam asa...

[ link extern ]

ptr a va convinge de existenta vreounei H.C.L,care prevede ce va spuneam mai sus,puteti accesa pagina de internet a primariei localitatii dvs.in mod normal ar trebui facute publice astfel de acte,potrivit L.544/2001...

toate cele bune...!!!