avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... luarea in spatiu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

luarea in spatiu

Buna ziua,
Prietenului meu ii expira buletinul in februarie si as dori sa-l iau in spatiu.
Orasul de pe actualul buletin precum si adresa sunt diferite.
Cum trebuie sa procedez si ce acte ne sunt necesare?

Va multumesc.
Cu stima

Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 20:58, 13 Martie 2012
Actele necesare pentru obtinerea CI la schimbarea domiciului sunt:
1.Act de identitate si cartea de alegator ale solicitantului
2.Certificat de nastere solicitant
3.Certificat de casatorie.sau hotararea de divort in situatia persoanelor divortate
4.Actul prin care se face dovada spatiului de locuit in situatia in care solicitantul nu detine calitatea de proprietar.
In cazul mentionat de dvs este necesara prezenta proprietarului spatiului de locuit,care sa dea declaratie pe proprie raspundere de luare in spatiu
5 Taxa de 7 Ron,pentru c/v CI
6.Timbru fiscal cu valoare de 4 Ron
Se prezinta documentele in original
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2012
gi-jane2, moderator
adresa de pe buletinul nou va fi adresa mea? mentionez ca sunt proprietara apartamentului si am toate actele necesare.
Daca dvs il luati in spatiu, adresa din cartea lui de identitate va fi aceeasi cu a acelui spatiu
Da,adresa care va fi consemnata in CI noua,va fi acea pentru care dvs depuneti documentatia necesara luarii in spatiu
buna ziua,
se pot lua mai multe persoane in spatiu?
de ex: prietenul, o colega de serviciu?

multumesc pentru raspuns

Alte discuții în legătură

Expirare buletin. proprietarul imobilului (tata) este plecat din tara. koss_x_treeme koss_x_treeme DOCUMENTE NECESARE: Conform directiei de evidenta a persoanelor din localitate imi trebuiesc urmatoarele: - cererea (anexa 11) pentru eliberarea cărţii de ... (vezi toată discuția)
Ce acte imi trebuiesc pt. luarea in spatiu a unei persoane? valy_ungur valy_ungur [b] Buna seara ! Doresc sa o iau pe mama mea in spatiu dar nu stiu unde sa merg si ce acte imi trebuiesc.... Vreau sa-i schimb si buletinul cu noua ... (vezi toată discuția)
Eliberare documente: carte de identitate si permis de conducere bikaeraser bikaeraser imi cer scuze daca nu am postat unde trb dar va intreb si eu poate stie careva mai bine, maine urmeaza sa ma duc sa depun actele pt eliberare buletinului ( caz ... (vezi toată discuția)