Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... EVACUARE DIN LOCUINTA BUN COMUN
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

EVACUARE DIN LOCUINTA BUN COMUN

Buna ziua,
m-am trezit cu o actiune de evacuare din locuinta bun proprietate comuna. actiunea este formulata de fosta sotie si motiveaza violenta mea. Se poate dispune evacuarea daca suntem in continuare coproprietari, intrucat nu a avut loc partajul? Fosta sotie a plecat de buna-voie, nu a alungat-o nimeni din locuinta. Divortul a fost solutionat irevocabil.
Depuneti intampinare si motivati-va ca nu este intemeiata actiunea de evacuare.
Daca exista un minor, si a fost incredintat sotiei se pote cere evacuarea pana la solutionarea partajului. Se poate cere beneficiul locuintei si daca nu exista copil, pana la partaj. Depinde si din culpa cui a fost desfacuta casatoria.
Nu mai sunteti in situatia de a cere evacuarea sotului violent din apartamentul bun comun ( sau chiar propriu al violentului ). Sunteti doi coproprietari cu drepturi egale, nu cred ca instanta sa ia dreptul de folosinta unuia si sa-i dea acest drept celuilalt. Puteti iesi din indiviziune pe calea partajului.
[ link extern ]
[ link extern ] /
gi-jane2, moderator